důchody

Vláda Petra Fialy ve Sněmovně

Vláda řešila důchody pro perzekuované či pracovníky z ciziny

Domov

Lidé, kteří byli za komunistické totality perzekvováni pro své občanské postoje a kvůli svému vysokému věku, zdravotnímu stavu či dalším důvodům dosud nepodali žádost o vydání osvědčení účastníka odboje a odporu proti komunismu, budou mít větší šanci toto osvědčení, a tím i nárok na důstojnější penze získat. Vláda Petra Fialy na středečním jednání odsouhlasila návrh novely zákona o účastnících odboje a odporu proti komunismu, který umožní vybraným subjektům – příbuzným či institucím – o toto osvědčení požádat i u ještě žijících osob.

Peníze na důchody, ilustrační fotografie

Důchody se lidem opět zvýší. O kolik by mohly stoupnout?

Domov

Až na začátku příštího roku se lidem opět zvýší důchody. O výši příští valorizace by mělo být jasno v létě, vyšší penze pak budou senioři pobírat od ledna 2025. Podle odhadů ministerstva práce a sociálních věcí vedeného Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) by důchody měly vzrůst přinejmenším o dvě procenta. 

Marian Jurečka

Domov

Jurečka dokončil avizované změny v důchodech

Ministerstvo práce dokončilo návrh zákona týkající se reformy penzí, který představuje důležité změny v systému penzijního zabezpečení. Tento návrh upravuje několik klíčových aspektů, včetně růstu důchodového věku v závislosti na očekávané délce života, stanovení minimálního důchodu na úrovni 20 procent průměrné mzdy a možnosti dřívějšího odchodu do penze pro osoby vykonávající náročné profese.

Ústavní soud, ilustrační fotografie.

Ústavní soud zahájil jednání ohledně valorizace důchodů

Domov

Dnes zahájil Ústavní soud veřejné projednávání návrhu na zrušení legislativní úpravy, která omezila valorizaci penzí v minulém roce. Důchodci tak obdrželi nižší zvýšení, než bylo původně očekáváno. Sněmovní síň byla zaplněna, lidé přišli postupně od 7:00, a mezi nimi byli studenti, senioři, právníci a politici.

Marian Jurečka

Jurečka představil chystané změny v důchodech

Domov

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) dnes na tiskové konferenci představil navrhované reformní změny v důchodovém systému, které by mohly ovlivnit lidi narozené po roce 1968. Jednou z hlavních změn je postupné snižování výpočtu nových penzí mezi lety 2026 až 2035.

Vláda Petra Fialy

Vláda nepodpořila další růst důchodů ani zvýšení příspěvků na péči

Domov

Vláda se dnes negativně vyjádřila k opozičním návrhům na zvýšení důchodů nad zákonnou valorizaci. Ministr pro legislativu Michal Šalomoun (za Piráty) to oznámil novinářům po jednání. Poslanci hnutí ANO navrhovali zvýšit penze seniorům o 500 korun měsíčně, zatímco poslanci hnutí SPD navrhovali zvýšení o 230 korun měsíčně. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) a ministerstvo práce a sociálních věcí sdílí téměř totožné stanovisko, že tyto návrhy by měly nepřijatelné finanční dopady na státní rozpočet, který by nemohl tyto zvýšené výdaje dlouhodobě uhradit.

Alena Schillerová

ANO u ÚS napadlo novelu zpřísňující předčasné důchody

Domov

Nejsilnější opoziční hnutí ANO se ve středu obrátilo na Ústavní soud, chce totiž dosáhnout zrušení zpřísnění předčasných důchodů. Návrh podala předsedkyně poslaneckého klubu Alena Schillerová v doprovodu právního zástupce. ANO vadí hlavně zavedení změn bez přechodného období.

Vláda Petra Fialy ve Sněmovně

Vláda schválila růst penzí. Důchody se od ledna zvýší o 360 korun

Domov

Od ledna budou všechny kategorie penzí, tedy starobní, invalidní a pozůstalostní, zvýšeny o stejnou částku 360 korun. Toto navýšení bude reflektováno v rámci solidární pevné části důchodu. Vláda také schválila možnost používat k fyzickému prokázání totožnosti digitální občanský průkaz.

Petr Pavel

Pavel a důchody: Prezident vysvětlil, proč novelu podepsal až 1. září

Domov

Petr Pavel se ve středu opět vrátil k podpisu důchodové novely, která upravuje valorizace a zpřísňuje podmínky pro předčasné důchody. Prezident tvrdí, že chtěl dát lidem další čas na rozmyšlenou a vládě na vysvětlování. Zdůraznil také, že své výhrady sdělil ministrovi práce Marianu Jurečkovi (KDU-ČSL) a premiérovi Petru Fialovi (ODS).

Marian Jurečka

Domov

Důchody v lednu stoupnou o více než 300 korun, uvedl Jurečka

Důchody příští rok porostou o 360 korun. Průměrný důchod tak bude příští rok činit 20 693 korun. Dnes to na tiskové konferenci řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) s tím, že se od ledna zvednou starobní, invalidní i pozůstalostní důchody.

Petr Pavel

Pavel odmítá, že by otálel s podpisem pod důchodovou novelu

Domov

Petr Pavel v pondělí popřel, že by otálel s podpisem důchodové novely. Úřadující prezident pod ni připojil svůj podpis v pátek, čímž došlo k odložení její účinnosti oproti plánům Fialovy vlády. Koalice si přála, aby změny týkající se valorizací a předčasných penzí platily už od září.

Aktuálně se děje

21. července 2024 20:30

Biden stáhne kandidaturu na prezidenta USA

Americký prezident Joe Biden v neděli oznámil, že stáhne svou kandidaturu na post prezidenta USA a nebude se ucházet o znovuzvolení.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy