důchody

Peníze na důchody, ilustrační fotografie

Důchody se lidem opět zvýší. O kolik by mohly stoupnout?

Domov

Až na začátku příštího roku se lidem opět zvýší důchody. O výši příští valorizace by mělo být jasno v létě, vyšší penze pak budou senioři pobírat od ledna 2025. Podle odhadů ministerstva práce a sociálních věcí vedeného Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) by důchody měly vzrůst přinejmenším o dvě procenta. 

Marian Jurečka

Jurečka dokončil avizované změny v důchodech

Domov

Ministerstvo práce dokončilo návrh zákona týkající se reformy penzí, který představuje důležité změny v systému penzijního zabezpečení. Tento návrh upravuje několik klíčových aspektů, včetně růstu důchodového věku v závislosti na očekávané délce života, stanovení minimálního důchodu na úrovni 20 procent průměrné mzdy a možnosti dřívějšího odchodu do penze pro osoby vykonávající náročné profese.

Ústavní soud, ilustrační fotografie.

Domov

Ústavní soud zahájil jednání ohledně valorizace důchodů

Dnes zahájil Ústavní soud veřejné projednávání návrhu na zrušení legislativní úpravy, která omezila valorizaci penzí v minulém roce. Důchodci tak obdrželi nižší zvýšení, než bylo původně očekáváno. Sněmovní síň byla zaplněna, lidé přišli postupně od 7:00, a mezi nimi byli studenti, senioři, právníci a politici.

Marian Jurečka

Jurečka představil chystané změny v důchodech

Domov

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) dnes na tiskové konferenci představil navrhované reformní změny v důchodovém systému, které by mohly ovlivnit lidi narozené po roce 1968. Jednou z hlavních změn je postupné snižování výpočtu nových penzí mezi lety 2026 až 2035.

Vláda Petra Fialy

Vláda nepodpořila další růst důchodů ani zvýšení příspěvků na péči

Domov

Vláda se dnes negativně vyjádřila k opozičním návrhům na zvýšení důchodů nad zákonnou valorizaci. Ministr pro legislativu Michal Šalomoun (za Piráty) to oznámil novinářům po jednání. Poslanci hnutí ANO navrhovali zvýšit penze seniorům o 500 korun měsíčně, zatímco poslanci hnutí SPD navrhovali zvýšení o 230 korun měsíčně. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) a ministerstvo práce a sociálních věcí sdílí téměř totožné stanovisko, že tyto návrhy by měly nepřijatelné finanční dopady na státní rozpočet, který by nemohl tyto zvýšené výdaje dlouhodobě uhradit.

Alena Schillerová

Domov

ANO u ÚS napadlo novelu zpřísňující předčasné důchody

Nejsilnější opoziční hnutí ANO se ve středu obrátilo na Ústavní soud, chce totiž dosáhnout zrušení zpřísnění předčasných důchodů. Návrh podala předsedkyně poslaneckého klubu Alena Schillerová v doprovodu právního zástupce. ANO vadí hlavně zavedení změn bez přechodného období.

Vláda Petra Fialy ve Sněmovně

Vláda schválila růst penzí. Důchody se od ledna zvýší o 360 korun

Domov

Od ledna budou všechny kategorie penzí, tedy starobní, invalidní a pozůstalostní, zvýšeny o stejnou částku 360 korun. Toto navýšení bude reflektováno v rámci solidární pevné části důchodu. Vláda také schválila možnost používat k fyzickému prokázání totožnosti digitální občanský průkaz.

Petr Pavel

Domov

Pavel a důchody: Prezident vysvětlil, proč novelu podepsal až 1. září

Petr Pavel se ve středu opět vrátil k podpisu důchodové novely, která upravuje valorizace a zpřísňuje podmínky pro předčasné důchody. Prezident tvrdí, že chtěl dát lidem další čas na rozmyšlenou a vládě na vysvětlování. Zdůraznil také, že své výhrady sdělil ministrovi práce Marianu Jurečkovi (KDU-ČSL) a premiérovi Petru Fialovi (ODS).

Marian Jurečka

Důchody v lednu stoupnou o více než 300 korun, uvedl Jurečka

Domov

Důchody příští rok porostou o 360 korun. Průměrný důchod tak bude příští rok činit 20 693 korun. Dnes to na tiskové konferenci řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) s tím, že se od ledna zvednou starobní, invalidní i pozůstalostní důchody.

Petr Pavel

Pavel odmítá, že by otálel s podpisem pod důchodovou novelu

Domov

Petr Pavel v pondělí popřel, že by otálel s podpisem důchodové novely. Úřadující prezident pod ni připojil svůj podpis v pátek, čímž došlo k odložení její účinnosti oproti plánům Fialovy vlády. Koalice si přála, aby změny týkající se valorizací a předčasných penzí platily už od září.

Marian Jurečka

Domov

Ministerstvo reagovalo na Pavlovy výtky k dílčím změnám v důchodech

Prezident Petr Pavel v pátek s výhradami podepsal novelu zákona o důchodovém pojištění, která však začala platit později, než si vládní koalice přála. Ministerstvo práce a sociálních věcí se v sobotu rozhodlo na výtky hlavy státu reagovat. Podpisu prezidenta pod schválené změny si ale váží.

Petr Pavel

Pavel dál odkládá rozhodnutí o penzijní novele, zvažuje i veto

Domov

Prezident Petr Pavel hodlá dílčí změny v penzích vetovat, anebo je podepíše až v dalších dnech. To znamená, že navržená opatření nevejdou v platnost od 1. září, jak si to přála vládní koalice, která je prosadila. O rozhodnutí hlavy státu dnes informovala mluvčí Markéta Řeháková.

Petr Pavel

Pavel stále nepodepsal novelu s dílčími změnami v důchodech

Domov

Parlamentní komory sice o prázdninách schválily dílčí změny v důchodech, jejichž cílem je zpřísnění pravidel pro předčasné důchody a zpomalení valorizací, stále však není jasné, zdali vstoupí v platnost již od září. Podpis pod novelu zákona o důchodovém pojištění totiž stále nepřipojil prezident Petr Pavel.

Aktuálně se děje

25. května 2024 21:53

Zastavení invaze do Rafahu posílí Hamás, tvrdí Británie

Britská vláda zkritizovala rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který nařídil Izraeli okamžitě zastavit vojenskou ofenzívu ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy. Podle Londýna toto rozhodnutí posílí palestinské hnutí Hamás, informuje agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy