Fremr dnes prozradil, že své rozhodnutí již oznámil prezidentovi Petru Pavlovi, který minulý týden ve středu na sociální síti X uvedl, že odkládá rozhodnutí o jmenování někdejšího místopředsedy Mezinárodního trestního soudu do funkce ústavního soudce.

"Nemyslím, že to pana prezidenta překvapilo. Řekl mi, že by akceptoval jakýkoliv můj přístup v té věci. Říkal, že tomu rozumí," sdělil soudce. Zastal se i prezidentova konzultačního panelu, který měl hlavě státu nabídnout kvůli nominaci Fremra rezignaci, když řekl, že jeho členové neznali všechny informace a nemohli je tušit.

Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR), který se aktuálně zabývá působením soudce v justici za minulého režimu, informoval, že Fremr odsoudil za emigraci v letech 1983 až 1985 celkem 172 lidí ve 124 případech. Pět osob bylo odsouzeno v přítomnosti k nepodmíněným trestům, třem z nich byl později odvolacím soudem změněn trest na podmíněný.

Horní parlamentní komora během předminulého týdne vyslovila souhlas se jmenováním trojice kandidátů na ústavní soudce. Kromě Fremra podpořili zákonodárci i jmenování obou dam. Konkrétně šlo o místopředsedkyni Městského soudu v Praze Veroniku Křesťanovou a profesorku z katedry občanského práva Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně Kateřinu Ronovskou. Obě soudkyně už byly jmenovány.