Místopředseda pražského vrchního soudu Robert Fremr neposílí Ústavní soud, nominace se vzdává kvůli tlaku. V pondělí to oznámil novinářům s tím, že nedokázal eliminovat nedůvěru veřejnosti v otázce svého působení v justici za minulého režimu. Fremr však zdůraznil, že jeho krok by rozhodně neměl být vnímán jako doznání.
Fremr dnes prozradil, že své rozhodnutí již oznámil prezidentovi Petru Pavlovi, který minulý týden ve středu na sociální síti X uvedl, že odkládá rozhodnutí o jmenování někdejšího místopředsedy Mezinárodního trestního soudu do funkce ústavního soudce.
"Nemyslím, že to pana prezidenta překvapilo. Řekl mi, že by akceptoval jakýkoliv můj přístup v té věci. Říkal, že tomu rozumí," sdělil soudce. Zastal se i prezidentova konzultačního panelu, který měl hlavě státu nabídnout kvůli nominaci Fremra rezignaci, když řekl, že jeho členové neznali všechny informace a nemohli je tušit.
Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR), který se aktuálně zabývá působením soudce v justici za minulého režimu, informoval, že Fremr odsoudil za emigraci v letech 1983 až 1985 celkem 172 lidí ve 124 případech. Pět osob bylo odsouzeno v přítomnosti k nepodmíněným trestům, třem z nich byl později odvolacím soudem změněn trest na podmíněný.
Horní parlamentní komora během předminulého týdne vyslovila souhlas se jmenováním trojice kandidátů na ústavní soudce. Kromě Fremra podpořili zákonodárci i jmenování obou dam. Konkrétně šlo o místopředsedkyni Městského soudu v Praze Veroniku Křesťanovou a profesorku z katedry občanského práva Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně Kateřinu Ronovskou. Obě soudkyně už byly jmenovány.
Témata: Ústavní soud ČR, soudy, Petr Pavel
Související
9. října 2024 11:49
7. května 2024 10:08
24. ledna 2024 14:11
18. ledna 2024 15:29
10. ledna 2024 12:08
14. prosince 2023 15:59