Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Důchodci si nepolepší. Ústavní soud zamítl stížnost hnutí ANO

Ústavní soud, ilustrační fotografie.
Ústavní soud, ilustrační fotografie.
Foto: Radek Sycha, EuroZprávy.cz

Ústavní soud zamítl navrhované zrušení zpomalení loňské červnové mimořádné valorizace důchodů, které požadovali ve stížnosti poslanci opozičního hnutí ANO. O zkrácení navýšení rozhodla vláda premiéra Petra Fialy (ODS).

Soud rozhodoval o stížnosti více než sedmi desítek poslanců hnutí ANO, nejsilnějšího opozičního subjektu ve Sněmovně. Zákonodárci navrhovali zrušení úpravy. Soud avizoval dnešní vyhlášení nálezu. Předseda soudu Josef Baxa minulý týden sdělil, že plénum už ve věci rozhodlo.

Sám Baxa dnes oznámil rozhodnutí soudu. Odůvodnění se ujal soudce zpravodaj Vojtěch Šimíček, který po poradách nahradil původního zpravodaje Jana Svatoně. To značí, že hledání finálního výroku nebylo jednoduché. Pro zrušení úpravy by muselo hlasovat nejméně devět z patnácti soudců.

Podle ÚS například neexistuje základní právo na trvalé zvyšování důchodů či kopírování růstu cen. Stát musí zohledňovat aktuální stav veřejných financí, má však garantovat spravedlivý a přiměřený důchod.

Soudci vypořádali také stížnost na prosazení novely ve stavu legislativní nouze. Opoziční poslanci podle nich měli dostatek prostoru se vyjádřit, přičemž některé jejich projevy byly přiznaně obstrukční. Nepřípustná není podle nálezu ani retroaktivity novely, tedy její zpětná působnost, zvlášť když ke schválení došlo ještě před vznikem právního nároku příjemců důchodů.

Soudci zdůraznili, že vnímají zranitelnost a nelehkou situaci důchodců. Připomněli však, že důchody jsou opakovaně valorizovány, takže dopad inflace na jejich příjemce byl relativně menší než na jiné skupiny lidí. Soud argumentoval také nutností solidarity s generacemi, jejichž odvody momentálně financují důchodový systém.

V kauze proběhlo i jedno veřejné jednání, první po téměř pěti letech. Soudci chtěli slyšet názor ekonomů, statistiků či ministrů financí Zbyňka Stanjury (ODS) a práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL).

Průměrná měsíční penze podle vládní novely vzrostla loni v červnu jen o 760 korun místo předpokládaných 1770 korun, jak by tomu bylo podle běžných zákonných pravidel. Fialův kabinet hájil zpomalení mimořádné valorizace vysvětlením, že je nutné pro stabilizaci veřejných financí.

Témata:  Ústavní soud ČR důchody

Související

Aktuálně se děje

30. března 2025 20:08

Zemřel Jiří Havel, herec známý z televize i dabingu

Českou hereckou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 83 let zemřel Jiří Havel, který se v poslední době potýkal s nemocí. Havel byl publiku známý z divadla, televize i dabingu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Žloutenka v Česku na vzestupu. Odborníci varují před dalším šířením

Česká republika čelí významnému nárůstu počtu případů virové hepatitidy A, známé jako infekční žloutenka či nemoc špinavých rukou. Podle údajů Státního zdravotního ústavu bylo do 28. března 2025 zaznamenáno již 320 případů této nemoci. Tento alarmující trend navazuje na loňský rok, kdy bylo v zemi evidováno 636 nakažených, přičemž dva lidé nákaze podlehli. Vývoj naznačuje, že se infekce šíří napříč celou republikou a podle dat Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) je patrný nárůst i v dalších zemích světa.