reklama

Soud rozhodoval o stížnosti více než sedmi desítek poslanců hnutí ANO, nejsilnějšího opozičního subjektu ve Sněmovně. Zákonodárci navrhovali zrušení úpravy. Soud avizoval dnešní vyhlášení nálezu. Předseda soudu Josef Baxa minulý týden sdělil, že plénum už ve věci rozhodlo.

Sám Baxa dnes oznámil rozhodnutí soudu. Odůvodnění se ujal soudce zpravodaj Vojtěch Šimíček, který po poradách nahradil původního zpravodaje Jana Svatoně. To značí, že hledání finálního výroku nebylo jednoduché. Pro zrušení úpravy by muselo hlasovat nejméně devět z patnácti soudců.

Podle ÚS například neexistuje základní právo na trvalé zvyšování důchodů či kopírování růstu cen. Stát musí zohledňovat aktuální stav veřejných financí, má však garantovat spravedlivý a přiměřený důchod.

Soudci vypořádali také stížnost na prosazení novely ve stavu legislativní nouze. Opoziční poslanci podle nich měli dostatek prostoru se vyjádřit, přičemž některé jejich projevy byly přiznaně obstrukční. Nepřípustná není podle nálezu ani retroaktivity novely, tedy její zpětná působnost, zvlášť když ke schválení došlo ještě před vznikem právního nároku příjemců důchodů.

Soudci zdůraznili, že vnímají zranitelnost a nelehkou situaci důchodců. Připomněli však, že důchody jsou opakovaně valorizovány, takže dopad inflace na jejich příjemce byl relativně menší než na jiné skupiny lidí. Soud argumentoval také nutností solidarity s generacemi, jejichž odvody momentálně financují důchodový systém.

V kauze proběhlo i jedno veřejné jednání, první po téměř pěti letech. Soudci chtěli slyšet názor ekonomů, statistiků či ministrů financí Zbyňka Stanjury (ODS) a práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL).

Průměrná měsíční penze podle vládní novely vzrostla loni v červnu jen o 760 korun místo předpokládaných 1770 korun, jak by tomu bylo podle běžných zákonných pravidel. Fialův kabinet hájil zpomalení mimořádné valorizace vysvětlením, že je nutné pro stabilizaci veřejných financí.