reklama

Plénum Ústavního soudu se pravidelně schází na neveřejných poradách každý týden. Soud na webu uvedl, že se již čtyřikrát zabýval návrhem k valorizaci důchodů, a nyní došel k závěru, že ústní jednání je k objasnění klíčových aspektů nutné.

Na lednové jednání byli předvoláni jako svědci místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka a ministr financí Zbyněk Stanjura. Ústavní soud také žádal stanovisko od Národní rozpočtové rady, CERGE-EI (experta na veřejné finance), České národní banky a Českého statistického úřadu.

Tato stanoviska budou použita k posouzení otázky existující nebo neexistující mimořádné události a hrozby značných ekonomických škod. Odborníci z těchto institucí se pravděpodobně také zúčastní jednání.

V minulosti se ústní jednání konalo například ve věci data retention. Média a veřejnost se budou moci jednání zúčastnit také. Řízení bylo zahájeno na návrh skupiny 71 poslanců, které zastupuje poslankyně Alena Schillerová.

Poslanci argumentovali, že snížení mimořádné valorizace bylo retroaktivní a narušilo očekávání zvýšení důchodů, zejména u příjemců. Též zpochybnili postup projednávání novely ve stavu legislativní nouze a navrhovali, aby Ústavní soud přikročil k přednostnímu projednávání jejich návrhu.