Zbyněk Stanjura

Zbyněk Stanjura /ODS/

Podle Stanjury ODS nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Domov

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

Ústavní soud ČR

Soud bude důchody řešit veřejně. Pozval si Jurečku i Stanjuru

Domov

Ústavní soud dnes rozhodl o uspořádání veřejného jednání v kauze valorizace důchodů. Jednání je plánováno na 10. ledna 2024 a během něj budou vyslechnuti ministři i odborníci. Plénum Ústavního soudu má za to, že takové jednání pomůže objasnit klíčové okolnosti a přispěje k rozhodnutí soudu.

Zbyněk Stanjura /ODS/

Cena elektřiny pro podniky příští rok klesne, tvrdí Stanjura

Byznys

Cena elektřiny pro energeticky náročné podniky v příštím roce by i přes navrhované zvýšení regulované složky, jak navrhuje Energetický regulační úřad (ERÚ), měla klesnout. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) to sdělil deníku Hospodářské noviny (HN).

Zbyněk Stanjura

Domov

Ministr financí Stanjura neplánuje další úsporný balíček

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) oznámil po dnešním jednání s prezidentem Petrem Pavlem, že vláda nemá v úmyslu připravovat další balíček na zlepšení veřejných financí. Tento krok je podle něj v souladu s předvolebními sliby, které zahrnovaly zásahy do daní pouze jednou během volebního období.

Zbyněk Stanjura /ODS/

Stanjura plánuje snížit výdaje na obnovitelné zdroje, seškrtají se i dotace

Domov

Ministerstvo financí aktuálně zkoumá možnosti, jak snížit celkové platby na podporu obnovitelných zdrojů energie (POZE). Jedním z kroků může být úprava právního rámce, která by vedla ke snížení dotací. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) to řekl v televizním pořadu Otázky Václava Moravce. Dodal, že ministerstvo financí hledá způsoby, jak snížit celkový objem plateb.

Zbyněk Stanjura /ODS/

Poslanci řeší ozdravný balíček, zazněla výzva k odvolání Stanjury

Domov

Poslanci v úterý dopoledne zahájili ve Sněmovně jednání o konsolidačním neboli ozdravném baličku. Jeho nastavení se nelíbí především opozičním hnutím, která hodlají cestu k jeho schválení zkomplikovat. Exministr Karel Havlíček dokonce vyzval k odvolání ministra financí Zbyňka Stanjury.

Zbyněk Stanjura (ODS)

Stanjura chce při konsolidaci rozpočtu snížit dotace o desítky miliard

Domov

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) chce v rámci rozpočtové konsolidace snížit objem vyplácených dotací o desítky miliard korun. Celkově se chce při konsolidaci soustředit zejména na omezení státních výdajů, přestože nevyloučil úpravu daní v rozsahu, o který vláda dosud daňové zatížení snížila. Ministr to dnes řekl novinářům.

Zbyněk Stanjura /ODS/

Domov

Stanjura: Vláda si je vědoma nepopulárnosti nižší valorizace penzí, je ale třeba

Vláda si je podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) vědoma nepopulárnosti snížení mimořádné valorizace penzí. Když to ale neučiní, budou náklady každým rokem vyšší kvůli započítání navýšení do dalších valorizací. Už v příštím roce by bez snížení znamenala výdaj dalších 60 miliard korun ze státního rozpočtu. Řekl to na tiskové konferenci před dnešním jednáním pléna Sněmovny, na kterém bude opozice návrh vlády blokovat.

Zbyněk Stanjura (ODS)

Stanjura: Legislativní nouze k důchodům je nutná, hrozí hospodářské škody

Domov

Projednání nižší mimořádné valorizace důchodů ve Sněmovně ve stavu legislativní nouze je oprávněné, protože státu hrozí velké hospodářské škody. Novinářům to dnes řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Neobává se, že by kvůli využití stavu legislativní nouze mohl zákon zrušit Ústavní soud. Vláda podle něj nepřipravuje náhradní způsoby, jak by v takovém případě valorizaci snížila.

Zbyněk Stanjura (ODS)

EU poslala Kyjevu první tři miliardy, podle Stanjury bude třeba navýšit pomoc

Svět

Evropská unie dnes poslala Ukrajině první tři miliardy eur (72 miliard Kč) v rámci letošní osmnáctimiliardové půjčky, kterou schválila koncem loňského roku za českého předsednictví. Ukrajina ovšem bude od unie vzhledem k pokračujícím ruským útokům pravděpodobně potřebovat více peněz. Novinářům to po jednání s unijními kolegy v Bruselu řekl český ministr financí Zbyněk Stanjura.

Zbyněk Stanjura /ODS/

Domov

Rozpočet loni skončil se schodkem 360,4 miliardy, třetím nejvyšším v historii

Hospodaření státu loni skončilo se schodkem 360,4 miliardy korun. Novinářům to dnes řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Novela rozpočtu schválená v říjnu počítala s deficitem 375 miliard korun. Výsledek hospodaření byl loni třetí nejhorší v historii. Předloni byl deficit 419,7 miliardy korun, v roce 2020 367,4 miliardy korun.

Zbyněk Stanjura (ODS)

Stanjura: Zastropování cen energií je klíčové pro konkurenceschopnost průmyslu

Domov

Zastropování cen elektřiny a plynu i pro velké podniky je klíčovým opatřením pro zajištění konkurenceschopnosti českého průmyslu, míra podpory ze strany státu bude přitom stejná jako v jiných státech EU. Na dnešní tiskové konferenci to uvedli ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) a ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).

Alena Schillerová

Schillerová hájila EET, její zrušení vnímá jako politický krok

Svět

Navrhované zrušení elektronické evidence tržeb (EET) je čistě politický krok bez ekonomické logiky, řekla ve Sněmovně předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová při dnešním schvalování vládního návrhu. Naopak ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) na podporu konce EET mimo jiné uvedl, že podnikatelé už nebudou "sprostými podezřelými". Schillerová neprosadila přerušení finálního projednávání vládního návrhu v dolní komoře do konce roku.

Zbyněk Stanjura /ODS/

Opozice kritizuje návrh rozpočtu, má ho za nereálný a špatný

Domov

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) trvá na tom, že stát vybere do rozpočtu v příštím roce na dani z neočekávaných zisků i na odvodech z prodeje elektřiny dohromady předpokládaných 100 miliard korun. S touto částkou počítá návrh státního rozpočtu na příští rok.

Ministerstvo financí, ilustrační fotografie.

MF letos odhaduje růst HDP 2,4 procenta, příští rok pokles 0,2 procenta

Byznys

Ministerstvo financí (MF) v nové makroekonomické prognóze zlepšilo letošní odhad růstu hrubého domácího produktu na 2,4 procenta. V srpnu odhadovalo růst 2,2 procenta. V příštím roce čeká hospodářský pokles o 0,2 procenta. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) dnes novinářům řekl, že ekonomika začala klesat ve třetím čtvrtletí, mezikvartální pokles předpokládá i v posledním čtvrtletí letošního a v prvním čtvrtletí příštího roku.

Zbyněk Stanjura /ODS/

Stanjura odmítá námitku dvojího zdanění vůči odvodu z cen výroby elektřiny

Domov

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) odmítá, že by zavedení cenového stropu pro výrobu elektřiny společně se zavedením daně z mimořádných zisků (windfall tax) znamenalo dvojí zdanění. Novinářům dnes řekl, že navrhovaný odvod z vysokých cen elektřiny má charakter poplatku, navíc je možné ho odečíst ze základu daně. Obavy z možného dvojího zdanění vyjádřila Legislativní rada vlády.

Aktuálně se děje

22. května 2024 17:26

Exposlanec Feri bude vyzván k nástupu do vězení bez odkladu

Exposlanec Dominik Feri dostane výzvu k nástupu do vězení bez odkladu, rozsudek byl shledán vykonatelným, informovala Česká televize ve středu. Ferimu byl na konci dubna potvrzen tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy