Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Podle Stanjury ODS nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Zbyněk Stanjura /ODS/
Zbyněk Stanjura /ODS/
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

"Naším cílem je vyhrát volby, sestavit většinu ve Sněmovně, mít premiéra a být nejsilnější vládní stranou. Ve scénáři nepočítáme s možností, že bychom vytvářeli koalici s hnutím ANO," uvedl Stanjura. Pokud existují stoupenci spolupráce s ANO na vládní úrovni uvnitř ODS, jsou podle něj výrazně v menšině.

Stanjura také zdůraznil, že klíčovým faktorem pro volební úspěch ODS bude opětovné získání hlasů voličů, kteří stranu podpořili v rámci koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) v roce 2021, a přidání dalších. Nepředpokládá však, že by k ODS přešli ze současné sněmovní opozice, tedy z ANO a SPD. Průzkumy podle něj naznačují jasné rozdělení mezi vládním a opozičním táborem a jen minimální přesuny voličů mezi nimi.

Šéfka poslanců ANO Alena Schillerová v neděli uvedla, že si neumí představit, že by hnutí po příštích volbách vytvořilo vládní koalici s SPD. Stanjura však dnes její vyjádření zpochybnil, s tím, že je ANO známé tím, že rychle mění názory na podstatné věci.
 
 
 
 
 
 

Témata:  ODS Hnutí ANO Zbyněk Stanjura

Aktuálně se děje

25. května 2024 11:19

Borrell: EU si musí vybrat, jestli podpoří instituce prosazující právní stát, nebo Izrael

Evropská unie si bude muset vybrat mezi podporou mezinárodních institucí prosazujících zásady právního státu a podporou Izraele, prohlásil šéf evropské diplomacie Josep Borrell. Reagoval na rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který Izraeli nařídil okamžité zastavení vojenské operace ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Češi se probojovali do finále MS v hokeji

Mimořádná zpráva

Češi sedmi brankami dokonale rozložili dosud suverénní Švédy a zahrají si doma na MS o zlato

Pokud byl plán svěřenců kouče Radima Rulíka pro semifinále se Švédy nenechat nic náhodě, tak to splnili měrou vrchovatou. Od začátku do konce totiž si šli za jasným cílem, nedat soupeři ani čichnout a dojít tak do vytouženého finále. Svými dvěma brankami režírovali toto neuvěřitelné tažení za vítězstvím jak David Kubalík, tak Lukáš Sedlák, přičemž nejvíc kanadských bodů zaznamenala Nečasova formace, přičemž sám Nečas zaznamenal hned čtyři z nich. A samozřejmě přispěl stále klidně chytající Lukáš Dostál.