Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Stanjura chce prosazovat zrušení daně z neočekávaných zisků

Zbyněk Stanjura /ODS/
Zbyněk Stanjura /ODS/
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Pokud se potvrdí letošní očekávané mimořádné příjmy státu ve výši přibližně 17 miliard korun, ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) bude prosazovat zrušení daně z neočekávaných zisků, známé jako windfall tax, pro rok 2025.

Podle něj by mimořádné příjmy za roky 2023 a 2024 měly pokrýt mimořádné výdaje vlády na pomoc domácnostem a firmám s vysokými cenami energie. Stanjura tuto informaci zveřejnil na sociální síti X.

Šéf státní kasy již v loňském listopadu uvedl, že vláda neuvažuje o prodloužení platnosti daně do roku 2025. Tuto daně, známou jako windfall tax, stát uvalil na energetické, petrochemické a těžební firmy a na velké banky.

"Vždy jsem konzistentně říkal, že mimořádné příjmy z windfall tax a odvodů z výroby elektřiny mají pokrýt pouze mimořádné výdaje vlády na pomoc domácnostem a firmám s vysokými cenami energií. Pokud se potvrdí předpoklad letošních mimořádných příjmů cca +17 mld., které tak souhrně v letech 2023-24 pokryjí mimořádné výdaje (a obě položky budou rozpočtově neutrální), budu v koalici prosazovat zrušení WFT pro rok 2025," uvedl.

Důvodem zavedení této mimořádné daně byly neočekávané příjmy energetických, petrochemických a těžebních společností v důsledku razantního růstu cen energií.

Témata:  daně Zbyněk Stanjura

Aktuálně se děje

12. dubna 2024 9:50

O osudu unesených rukojmích rozhodne příměří, tvrdí Hamás

Osud rukojmích, kteří byli uneseni z Izraele do palestinského Pásma Gazy, může být vyřešen pouze v případě, že dojde k uzavření příměří. Člen politického křídla palestinského radikálního hnutí Hamas Básim Naim to uvedl ve statusu zveřejněném na platformě Telegram.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy