daně

Čerpací stanice

Prezident Pavel podepsal zvýšení spotřební daně z nafty

Domov

Prezident Petr Pavel v pátek podepsal novelu zákona o spotřebních daních, která vrací spotřební daň z nafty na původní úroveň platnou do června 2022. Daň se tak zvýší o 1,50 Kč za litr, podle odhadů může zdražit litr nafty o 1,80 Kč.

Vláda ČR

Domov

Vláda představila úsporný balíček a důchodovou reformu

Česko na tom špatně není. Chceme ale dostat ekonomiku do kondice a do formy tak, aby mohla výrazným způsobem růst. Na tiskové konferenci k představení úsporného balíčku to uvedl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Vláda navrhuje dvě sazby DPH místo tří, změní se i věk odchodu do důchodu, daň z příjmu, zruší se školkovné a změny čekají i dotace.

Petr Pavel

Česko by podle Pavla mělo mít dvě sazby daně z přidané hodnoty

Domov

Podle prezidenta Petra Pavla by mělo Česko přejít na dvě sazby daně z přidané hodnoty (DPH). Nicméně, předtím by se měla uskutečnit věcná debata o tom, které zboží by mělo být zařazeno do každé sazby a jaký by to mělo dopad na lidi, kteří se již dnes potýkají s velkými sociálními problémy. Pavel to uvedl v debatě s Deníkem. Část vládní koalice také prosazuje snížení počtu sazeb DPH ze tří na dvě. Konečné návrhy by měl představit premiér Petr Fiala (ODS) do měsíce.

Alena Schillerová

Schillerová: Snížení daně z hazardu by bylo důvodem pro vyslovení nedůvěry

Domov

Opoziční hnutí ANO by považovalo za důvod pro vyslovení nedůvěry vládě, pokud by ministerstvo financí vedené Zbyňkem Stanjurou (ODS) předložilo paragrafovaný návrh novely na snížení daně z hazardu. V souvislosti s informacemi o návrhu, který ministr označil za pracovní podklad, o němž se teprve povede ve vládní koalici politická debata, to dnes na tiskové konferenci v Sněmovně uvedla šéfka klubu ANO Alena Schillerová.

Vláda Petra Fialy ve Sněmovně

Některé koaliční strany chtějí tři sazby DPH, zpochybňují přesuny v sazbách

Domov

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) jde do koaličních jednání s návrhem zachovat tři sazby daně z přidané hodnoty (DPH). Ke třem sazbám se kloní také lidovci, Piráti pak nepodporují zvýšení spodní sazby na 14 procent. Lídři koaličních stran to dnes sdělili ČTK k návrhu ministerstva financí (MF) na zavedení dvou sazeb místo nynějších tří, o kterém v pondělí informovala Česká televize (ČT).

Ministerstvo financí, ilustrační fotografie.

Stát za čtvrtletí vybral na daních 280,6 miliardy korun

Domov

Stát za první čtvrtletí vybral na daních 280,6 miliardy korun. Proti stejnému období loňského roku se objem vybraných daní zvýšil o 12,2 procenta. Nejrychleji rostlo inkaso daně z příjmu fyzických a právnických osob. Meziročně naopak poklesl výběr spotřební daně, silniční daně a daně z nemovitosti.

Jan Bartošek

Domov

Bartošek a Farský se shodli na potřebě zvýšit daně u alkoholu, cigaret a hazardu

Ke snížení schodku rozpočtu bude potřeba upravit DPH či daně z příjmu fyzických a právnických osob. Zvýšit je nutné zejména takzvanou daň z neřesti, tedy zdanění alkoholu, cigaret a hazardu. V pořadu Partie televize Prima CNN News to dnes řekli místopředseda Sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL) a místopředseda STAN Jan Farský. Opatření se však podle nich nesmí dotknout nízkopříjmových skupin.

Marian Jurečka

Jurečka považuje za možné zvýšení daní firem i daňovou progresi

Domov

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) vidí jako možnost stabilizace státního rozpočtu vyšší zdanění firem nebo zavedení daňové progrese. Dnes to uvedl na dotaz ČTK. Představitelé koaliční ODS, včetně ministra financí Zbyňka Stanjury, dosud růst přímých daní odmítali. Podle Jurečky by měla vláda o změnách daní politicky rozhodnout do měsíce, změny by měly platit od ledna 2024.

Ivan Bartoš

Podle Bartoše zatím v koalici není shoda na růstu daně z nemovitosti

Domov

Mezi stranami vládní koalice zatím není shoda na zvýšení daně z nemovitosti, o kterém v rozhovoru pro dnešní Hospodářské noviny (HN) mluvil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Novinářům to dnes před jednáním vlády řekl ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).

Petr Pavel

Podle Pavla jsou reformy penzí a daní nezbytné, je nutné je lidem vysvětlit

Domov

Podle zvoleného prezidenta Petra Pavla jsou reformy penzí a daní pro Česko nezbytné, není možné je dál odkládat a je potřeba je lidem začít vysvětlovat. Řekl to dnes večer v rozhovoru pro televizi Nova. Přibližování obou reforem zmínil jako součást svého plánu ve funkci. O důchodové reformě se v ČR debatuje léta. Zatím se ji nepodařilo prosadit a nenašla se na ní širší politická shoda. Podle expertů je potřeba změnit i nastavení daní. Vláda reformu penzí chystá.

Nákupy potravin, ilustrační fotografie

Domov

Změny v DPH se podle Potravinářské komory v ceně potravin příliš neprojeví

Snížení DPH na potraviny ze současných 15 procent na 13 nebo 14 procent se podle Potravinářské komory ČR ve spotřebitelských cenách příliš neprojeví. ČTK to řekla mluvčí komory Helena Kavanová. Uvedla, že na ceny stále tlačí vysoká inflace a firmy se také musí potýkat se stoupajícími náklady na obaly, tlakem na růst mezd a stále vysokými cenami energií.

Vláda Petra Fialy ve Sněmovně

Vláda zvažuje změnu DPH, chystá důchodovou reformu i snížení deficitu

Domov

Vláda zvažuje změnu daně z přidané hodnoty (DPH), při uvažovaných úpravách se ale kabinet chce podle premiéra Petra Fialy (ODS) vyvarovat zásadních skoků. V rozhovoru s ČTK ministerský předseda uvedl, že ekonomičtí experti nyní propočítávají dopady případných změn. Osobně si myslí, že dvě sazby by prostředí zpřehlednily, zjasnily a přinesly by větší stabilitu.

Ministerstvo financí, ilustrační fotografie.

Daňové úlevy připravily v roce 2020 rozpočet řádově o stovky miliard, uvedlo MF

Domov

Daňové úlevy připravily v roce 2020 státní rozpočet řádově o stovky miliard korun. Uvedlo to ministerstvo financí (MF) v důvodové zprávě ke státnímu rozpočtu na příští rok. Současně ale upozornilo, že celkovou výši jejich dopadu je obtížné vyčíslit, protože jednotlivé úlevy se vzájemně ovlivňují a metodicky není správné je prostě sečíst.

Rusko

Ruský parlament se chystá zvýšit daně pro Rusy, kteří opustili zemi

Svět

Státní duma, dolní komora ruského parlamentu, připravuje zákon, na jehož základě mají být zvýšeny daně Rusům, kteří opustili zemi. Podle agentury Reuters to dnes uvedl předseda Státní dumy Vjačeslav Volodin. Od únorové ruské invaze na Ukrajinu, ale hlavně po vyhlášení mobilizace na podzim, odjely z Ruska desítky tisíc lidí.

Aktuálně se děje

25. května 2024 11:19

Borrell: EU si musí vybrat, jestli podpoří instituce prosazující právní stát, nebo Izrael

Evropská unie si bude muset vybrat mezi podporou mezinárodních institucí prosazujících zásady právního státu a podporou Izraele, prohlásil šéf evropské diplomacie Josep Borrell. Reagoval na rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který Izraeli nařídil okamžité zastavení vojenské operace ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Češi se probojovali do finále MS v hokeji

Mimořádná zpráva

Češi sedmi brankami dokonale rozložili dosud suverénní Švédy a zahrají si doma na MS o zlato

Pokud byl plán svěřenců kouče Radima Rulíka pro semifinále se Švédy nenechat nic náhodě, tak to splnili měrou vrchovatou. Od začátku do konce totiž si šli za jasným cílem, nedat soupeři ani čichnout a dojít tak do vytouženého finále. Svými dvěma brankami režírovali toto neuvěřitelné tažení za vítězstvím jak David Kubalík, tak Lukáš Sedlák, přičemž nejvíc kanadských bodů zaznamenala Nečasova formace, přičemž sám Nečas zaznamenal hned čtyři z nich. A samozřejmě přispěl stále klidně chytající Lukáš Dostál.