Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Změna daně z nemovitosti: Na stole je nový návrh

Daně, ilustrační fotografie
Daně, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Zavedení nového systému zdanění nemovitostí by mohlo každoročně přinést do státního rozpočtu až 15,5 miliardy korun. Vyplývá to ze studie výzkumné organizace PAQ Research, která navrhuje upravit výpočet daně s ohledem na lukrativnost dané lokality a počet vlastněných nemovitostí.

Návrh by zasáhl především bohatší majitele více nemovitostí či těch umístěných ve vysoce ceněných oblastech. Opatření má podporu u některých vládních politiků, zejména z KDU-ČSL, ale čelí odporu opozice i částečně rozdělené odborné veřejnosti.

Autoři studie upozorňují, že Česká republika dlouhodobě vybírá na dani z nemovitostí velmi málo ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi. Zatímco průměr Evropské unie činí 2,5 % z celkových daňových příjmů, v Česku tento podíl dosahuje pouhých 0,7 %. I země jako Polsko, Slovensko nebo Maďarsko mají vyšší výnosy z této daně, zatímco méně zatěžují zaměstnaneckou práci.

„Zdanění nemovitostí má nižší negativní dopad na ekonomiku než zdanění práce. Vytvoření vyváženější kombinace obou typů daní by mohlo zlepšit rozpočtovou situaci a zároveň snížit daňové zatížení práce,“ uvádí zpráva PAQ Research. Autoři zdůrazňují, že jejich návrh by pomohl zejména nízkopříjmovým skupinám – až 68 % domácností zaměstnanců s nižším příjmem by podle nich na změně vydělalo.

Podle modelových výpočtů by se průměrná daň z nemovitosti zvýšila ze současných 1 675 korun na 2 972 korun. Nejchudší pětina domácností by si připlatila přibližně 433 korun, zatímco ta nejbohatší by platila o 2 309 korun více. V praxi by se tak změna nedotkla nejvíce těch, kdo vlastní jediný byt – právě pro ty by daň mohla naopak mírně klesnout díky slevě na poplatníka. Vyšší náklady by nesli hlavně majitelé cenných nemovitostí a rozsáhlých pozemků.

Témata:  daně daň z nemovitosti

Související

Aktuálně se děje

11:34

Červencové počasí. Třicítky se Česku nevyhnou, naznačili meteorologové

Skoro až do poloviny července, kdy už naplno poběží letní prázdniny, vidí meteorologové. Na dlouhé tropické epizody to zatím nevypadá, i když teploty chvílemi překročí třicítku. Vyplývá to z měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Poslanecká sněmovna

Na jednání o nedůvěře většina ministrů ani nepřišla. Jurečka se zastal uprchlíků, Stanjura svého resortu

Poslanecká sněmovna se dnes v sešla na mimořádném jednání svolaném opozicí, jehož cílem je hlasování o vyslovení nedůvěry vládě premiéra Petra Fialy (ODS). Impulsem k tomuto kroku se stala takzvaná bitcoinová kauza, která v posledních týdnech výrazně otřásla českou politickou scénou a vyústila v rezignaci ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS). Opoziční strany ANO a SPD, které schůzi iniciovaly, obviňují vládu z korupce, manipulace a krytí nelegálních darů. Požadují nejen odchod Stanjury a Decroixové, ale i pád celé vlády.