Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Stanjura vyčíslil minimální škody pro stát způsobené povodněmi

Zbyněk Stanjura /ODS/
Zbyněk Stanjura /ODS/
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Povodňové škody na státním majetku přesáhnou 30 miliard korun, uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) v neděli ve vysílání České televize. Vláda bude již ve středu řešit kompenzaci nákladů firmám, jejichž zaměstnanci kvůli velké vodě nemohli do práce. Jde o 80 tisíc osob. 

Například ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) dnes informoval o situaci obce Branná na pomezí Šumperska a Jesenicka, kterou velká voda zasáhla. 

"Některým škodám se obec stejně nevyhnula, ať už se jedná o infrastrukturu nebo koryto řeky. Probrali jsme možné řešení a ujistil jsem, že i na toto myslíme v rámci připravované pomoci. Druhý velký problém je přerušení veřejné dopravy. Vlak tu zřejmě nepojede ještě měsíce, ale s panem hejtmanem jsem hned ve čtvrtek komunikoval ohledně autobusů a alespoň něco se povedlo zajistit, aby se zejména starší lidé mohli dostat například k lékaři," uvedl Jurečka. 

Ničivé povodně zasáhly Česko a další země střední Evropy během předminulého víkendu. Příčinou byla čtyřdenní deštivá epizoda, kdy zejména na návětrné straně Jeseníků spadlo kolem 500 milimetrů srážek. 

Vědci tvrdí, že ničivé povodně, které v září zasáhly region střední Evropy, kdy kromě Česka bylo postižené i Polsko nebo Rakousko, byly o dost horší kvůli klimatické změně, informovala BBC. Panel organizace World Weather Attribution (WWA) konstatoval, že deštivá epizoda byla rekordní ve střední Evropě. Díky dobré předpovědi se alespoň některé oblasti dokázaly na velkou vodu lépe připravit a zřejmě zabránit větším ztrátám na životech. 

Experti z WWA udělali srovnání, aby určili, jak velkou roli sehrála při extrémním počasí změna klimatu. Srážkové úhrny způsobené tlakovou níží Boris jsou podle nich stále vzácné a za současných podmínek hrozí jednou za 100 až 300 let. To platí za situace, kdy se kvůli skleníkovým plynům oteplilo o 1,3 stupně. 

Pokud oteplení dosáhne rovných 2 °C, podobné epizody budou o pět procent intenzivnější a o celých 50 procent častější, varovali vědci. Hrozí přitom, že pokud lidstvo nepodnikne proti globálnímu oteplování razantní kroky, zvýší se teplota dokonce až o tři stupně do konce století. 

"Rozhodně to v budoucnu uvidíme mnohem častěji," uvedl spoluautor studie Friederike Otto. "Je to absolutní důkaz klimatické změny, že ty rekordy jsou překonávány o tolik," dodal.  

Témata:  povodně září 2024 Zbyněk Stanjura

Související

Aktuálně se děje

10:07

Romance mezi potomky hvězd: Syn Eddieho Murphyho a dcera Martina Lawrence se zasnoubili

Eric Murphy, syn Eddieho Murphyho, a Jasmin Lawrence, dcera Martina Lawrence, oznámili své zasnoubení, čímž upoutali pozornost celého světa celebrit. Pár, který svůj vztah poprvé zveřejnil v roce 2021, nyní sdílí radostnou novinu nejen se svými fanoušky, ale také s ikonickými rodinami, z nichž pocházejí.

Zdroj: Zdeněk Tuhý

Další zprávy