Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Cena elektřiny pro podniky příští rok klesne, tvrdí Stanjura

Zbyněk Stanjura /ODS/
Zbyněk Stanjura /ODS/
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Cena elektřiny pro energeticky náročné podniky v příštím roce by i přes navrhované zvýšení regulované složky, jak navrhuje Energetický regulační úřad (ERÚ), měla klesnout. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) to sdělil deníku Hospodářské noviny (HN).

Podnikatelské organizace se obávají zdražení energií, které by mohlo zvýšit náklady průmyslu a ohrozit jeho konkurenceschopnost. Tyto organizace hodlají jednat s vládou o této záležitosti.

Ministr Stanjura tvrdí, že pokud by vláda poskytla firmám dotace na energie, bylo by to na úkor státního rozpočtu a nakonec by tyto úlevy pro velké podniky zaplatili daňoví poplatníci.

Cena elektřiny se skládá z obchodní části, kterou určují dodavatelé, a regulované části, kterou stát reguluje. ERÚ navrhl významné zvýšení regulované složky elektřiny pro příští rok.

Podle návrhu by měla regulovaná část ceny elektřiny meziročně vzrůst o 113 procent pro velké odběratele na hladině vysokého napětí a o 206 procent na hladině velmi vysokého napětí. Pro domácnosti ERÚ navrhuje nárůst o 71 procent.

Stanjura upozornil, že navzdory výraznému procentuálnímu zvýšení budou velké firmy platit v regulovaných poplatcích celkově méně než domácnosti. U domácností tvoří regulovaná složka ceny 40 procent z celkové ceny, zatímco u velkých podniků pouze pětinu.

Témata:  energetika Zbyněk Stanjura

Související

Aktuálně se děje

8:51

Slavné zasáhla smutná zpráva. Náhle zemřel kadeřník Jakub Zábranský

Českým šoubyznysem otřásla v posledních dnech smutná zpráva. Ve věku pouhých 28 let náhle zemřel kadeřník slavných Jakub Zábranský. V péči měl například zpěváka Jana Bendiga či současnou partnerku Jaromíra Jágra. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.