reklama

Návrh na zrušení úpravy předložila skupina 71 poslanců z hnutí ANO. Bývalá ministryně financí Alena Schillerová a advokát David Rašovský jednají za tuto skupinu u soudu, zatímco ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) hájí postoj vlády.

Předseda Ústavního soudu, Josef Baxa, předem upozornil politiky, že jednání soudu se liší od parlamentních debat a očekává věcnost v prezentacích, spíše než politické, ale ústavněprávní argumentace.

Alena Schillerová vyjádřila plnou důvěru v Ústavní soud a uvedla, že vláda jednala nepřípustně retroaktivním způsobem, narušila legitimitu očekávání důchodců a zneužila stav legislativní nouze. Jurečka hájil postup vlády, tvrdíc, že jednorázová změna byla nezbytná pro udržení dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí.

Očekává se, že jednání soudu potrvá celý den, přičemž budou vyslechnuti odborníci, včetně ekonomů a statistiků, a odpoledne též ministr financí Zbyněk Stanjura s Marianem Jurečkou. Rozhodnutí však dnes nepadne a po závěrečných návrzích bude jednání odročeno na neurčito.