reklama

Senát o výsledku hlasování informoval krátce po 14. hodině prostřednictvím sociální sítě X. Souhlas se jmenováním Kühna vyslovilo 55 z 71 přítomných senátorů, Dolanskou Bányaiovou podpořilo 53 zákonodárců.

Kandidáty dnes osobně podpořil v horní parlamentní komoře prezident Petr Pavel. "Oba část svého vzdělání získali v zahraničí, oba studovali postgraduální doktorská studia, u obou je patrný přesah nad úzce vymezený obor jejich specializace. Snažil jsem se vybírat pečlivě, ani jeden není spojen s žádným veřejně probíraným problémem," uvedl o kandidátech.

Pavel už si dříve od březnového nástupu do funkce prosadil pět kandidátů na ústavní soudce. Jde o nového předsedu ÚS Josefa Baxu, profesora ústavního práva Jana Wintra, někdejší prezidentku Soudcovské unie Danielu Zemanovou, bývalou místopředsedkyni Městského soudu v Praze Veroniku Křesťanovou a profesorku z katedry občanského práva Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně Kateřinu Ronovskou.

Hlava státu na konci listopadu představila ještě jednoho kandidáta na ústavního soudce. Jde o advokáta Milana Hulmáka, který také působí na Právnické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci.

Ústavní soud je tvořen 15 soudci, kteří rozhodují ve čtyřech tříčlenných senátech nebo v plénu. Některá procesní rozhodnutí svěřuje zákon i jednotlivým soudcům. Soudce jmenuje se souhlasem Senátu prezident republiky na dobu deseti let, přičemž opakování mandátu není zakázáno. Předsedu a dva místopředsedy Ústavního soudu jmenuje prezident samostatně z řad soudců ÚS.