"Povinné datové schránky se nebudou zřizovat běžným občanům, kteří se státem komunikují online přes elektronickou identitu, ale jen subjektům vedeným v registru osob," připomenula mluvčí. Pro nepodnikající občany bude zřízení datové schránky nadále dobrovolné. Prostřednictvím datové schránky lze podat daňové přiznání, zažádat o výpis z rejstříku trestů, získat výpis bodů řidiče nebo například zaslat omluvenku dítěti do školy.

Stát bude proto podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) lidi ale o výhodách datových schránek přesvědčovat ještě více než dosud. "Přes datovou schránku vyřešíte 96 procent agend se státem a obcemi online. I proto doporučuji, aby si lidé datovku zřizovali. Běžné občany nebudeme do ničeho nutit a zřízení zůstane dobrovolné," uvedl ministr.

Původně měl datovou schránku od začátku příštího roku automaticky dostat každý občan, který se například bankovní identitou nebo eObčankou poprvé přihlásí ke kterékoli digitální službě státu. Na rozdíl od firem a živnostníků si mohl schránku znepřístupnit. Parlament ale automatické vytváření schránek pro občany těsně před startem zrušil s ohledem na lidi s nižší digitální gramotností.

Přibližně dva miliony datových schránek, které ministerstvo vytvoří v prvních třech měsících nového roku na základě zákona o elektronické konverzi dokumentů, dostanou osoby samostatně výdělečně činné, které mají IČO, tedy identifikační číslo osoby. Dostanou ji i osoby s pozastavenou živností. Dalších zhruba 200.000 datových schránek získají právnické osoby neobchodního charakteru. Jde například o spolky, společenství vlastníků bytových jednotek nebo nadace.

Zřizování schránek bude postupné, noví uživatelé budou do konce března dostávat od vnitra přihlašovací údaje. Nebude nutné, aby si schránku zřizovali sami. Denně chce vnitro zřizovat okolo 50.000 schránek.

Přístupové údaje zašle ministerstvo doporučeným dopisem. Datové schránky budou zpřístupněny po prvním přihlášení nebo automaticky po uplynutí lhůty 15 dnů po zřízení v případě, že se uživatel během této doby do nově zřízené schránky podnikající nebo právnické osoby sám nepřihlásí. Uživatelé budou od té doby dostávat veškerou komunikaci od státu do datové schránky, sami však budou mít stále na výběr, zda státu posílat dokumenty datovou zprávou či klasickou listinnou formou.

Informace k datovým schránkám jsou na webech www.chcidatovku.cz a www.mojedatovaschranka.cz. Informační kampaň poběží od listopadu do března příštího roku.