Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Datové schránky napadli hackeři, podle Rakušana bezpečnost dat nedotčena

Vít Rakušan
Vít Rakušan
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Datové schránky v ČR napadli hackeři. Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) na dnešní tiskové konferenci na dotaz ČTK uvedl, že při útocích nebyla dotčena bezpečnost uživatelů a dat. Systém je podle něj pomalejší, problémy jsou s přístupem ze zahraničí.

"Datové schránky fungují. Bezpečnost uživatelů datových schránek, přístup k datům a podobně nebyla žádným způsobem dotčena. Nedošlo k žádnému ohrožení bezpečnosti jako takové," řekl Rakušan. Také mluvčí České pošty Matyáš Vitík ČTK řekl, že data a další osobní údaje nebyly napadeny. "Řeší to odborníci z vnitra, České pošty, O2 a speciální útvar policie," uvedl.

Na řešení podle Rakušana pracují experti a veškerými kybernetickými útoky se zabývá i nově zřízený policejní útvar Národní centrála proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě. "Situace se řeší, v současné době útoky stále přetrvávají," uvedl. "Odražení útoků je úspěšné v tom nejdůležitějším - v zachování bezpečnosti a ochraně dat. A to se všechno povedlo," uzavřel Rakušan.

Nový útvar pro boj s kybernetickou kriminalitou, extremismem a terorismem vznikl loni v létě vyčleněním dvou struktur z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Začal fungovat od letošního 1. ledna.

Mluvčí Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Marek Vala nechtěl k útokům na datové schránky sdělit žádné informace.

Podle mluvčího bezpečnostní firmy Eset Ondřeje Šafáře je použitý útok typu DDoS poměrně běžný a technologicky méně sofistikovaný, jeho detekce je nicméně komplikovaná, protože z vnějšího pohledu například nelze jednoduše odlišit útok od technického selhání služby. Při útoku DDoS (Distributed Denial of Service) se hackeři snaží narušit nebo poškodit webovou stránku, síť nebo jinou on-line službu tím, že ji přetíží velkým množstvím požadavků. "V tomto případě byla snaha získat finanční prostředky vydíráním oběti, že v případě zaplacení určité částky útoky ustanou," uvedl Šafář. Tento způsob získání peněz označil za méně snadný oproti útokům, při kterých jde například o krádež citlivých dat a útočníci hrozí jejich zveřejněním.

Datové schránky jsou od letošního roku povinné i pro živnostníky, spolky a další právnické osoby. Celkem se do března jejich počet zvýší o 2,2 milionu zhruba na 3,9 milionu. Naopak dobrovolné zůstalo používání datové schránky pro soukromé fyzické osoby. Schránku si dosud musely povinně zřídit úřady nebo právnické osoby, dobrovolně si ji pak mohl založit každý občan.

V úterý napadli hackeři web a mobilní aplikaci státního železničního dopravce České dráhy (ČD). Stránky ČD a aplikace Můj vlak mohly být několik hodin nedostupné. "O útocích víme, se společností spolupracujeme, více k tomu nebudeme sdělovat," uvedl mluvčí NÚKIB Marek Vala.

Můžeme potvrdit, že proti ČD jsou vedeny kybernetické útoky, uvedla na dotaz ČTK mluvčí ČD Vanda Rajnochová. "Naši IT specialisté činí opatření, aby veškeré služby byly pro naše zákazníky standardně dostupné, spolupracujeme přitom s NÚKIB a Policií ČR", dodala Rajnochová.

Témata:  Datové schránky Vít Rakušan

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 11:40

Počasí: Meteorologové nadále varují před nočním mrazem v Česku

Každým dnem se blíží očekávané oteplení, ale před námi jsou ještě alespoň dvě mrazivé noci. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve středeční výstraze upozornil, že v noci na čtvrtek a na pátek klesnou teploty pod nulu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy