Ministerstvo vnitra od začátku roku rozeslalo přes dva miliony dopisů s aktivačními údaji ke schránkám. “Dopis zaslaný ministerstvem vnitra k povinně zřízeným datovým schránkám si nevyzvedlo 321.000 osob. Neznamená to však, že všichni z nich datovou schránku zřízenou ze zákona ignorují. Někteří se mohli přihlásit přes Identitu občana, což je například přes mobilní klíč eGovernmentu či bankovní identitu, nebo přišli osobně na Czech POINT a zažádali si o nové přístupové údaje," uvedl ředitel agentury Martin Mesršmíd.

V letošním roce, na základě změny zákona, došlo k automatickému zřízení datových schránek živnostníkům, spolkům a nadacím. Každý nový uživatel dostal dopis do vlastních rukou s přihlašovacími údaji. Ne všichni se však do datové schránky již přihlásili. DIA proto podle Mesršmída bude i nadále aktivně komunikovat k občanům o možných rizicích v případě neužívání datové schránky.

Dopis s přihlašovacími údaji došel podle DIA do schránky každému. Část uživatelů si však dopis ještě nepřevzala. Datová schránka je podle ředitele nicméně aktivní od 15. dne po doručení dopisu, a to i fikcí, což nastává desátým dnem po uložení nevyzvednuté zásilky. Pokud si občan dopis nevyzvedl či jej ztratil, může se k datové schránce dostat i na nejbližší pobočce Czech POINT, kde mu vystaví nové přihlašovací údaje.

"Očekáváme, že počet aktivních uživatelů se bude z důvodu blížícího se termínu podání daňového přiznání zvyšovat. Živnostníci vlastnící datovou schránku mají totiž nyní povinnost podávat daňové přiznání elektronicky, což můžou učinit s datovou schránkou až do 2. května," dodal Mesršmíd.

Podle poradenské společnosti Dun & Bradstreet do poloviny března zrušilo v Česku živnost zhruba 146.000 podnikatelů, přičemž podle firmy je za rušením živností především právě povinné zavedení datových schránek i pro OSVČ. Je to více než za poslední dva roky dohromady, když loni skončilo s podnikáním 80.163 osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) a o rok dříve 47.708.

Prostřednictvím datové schránky lze podat daňové přiznání, zažádat o výpis z rejstříku trestů, získat výpis bodů řidiče nebo například zaslat omluvenku dítěti do školy.

reklama