Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

ÚS odmítl stížnost Savova kvůli vydání do Česka

Ústavní soud ČR
Ústavní soud ČR
Foto: Radek Sycha, EuroZprávy.cz

Brno - Ústavní soud odmítl stížnost podnikatele Františka Savova na postup pražských státních zastupitelství. Podle podnikatele zastupitelství poskytovala nad rámec svých pravomocí informace justičním orgánům ve Velké Británii, kde soudy rozhodly o vydání Savova do Česka. Stížnost byla zjevně neopodstatněná, řekla ČTK mluvčí Ústavního soudu Miroslava Sedláčková. Savov je stíhaný pro krácení daní a legalizaci výnosů z trestné činnosti.

Na odmítnutí stížnosti upozornila Česká televize. Podnikatel ve stížnosti tvrdil, že pražské městské státní zastupitelství za hranicí svých pravomocí poskytovalo informace justičním orgánům ve Velké Británii. U Vrchního státního zastupitelství v Praze zase Savov spatřoval porušení zákona v tom, že jakožto dohledový orgán nad městským zastupitelstvím nesjednalo nápravu. Ústavní soud to ale odmítl a v odůvodnění uvedl, že nezjistil zásah do práv stěžovatele. Postupy byly podle soudu ve shodě se zákonem a vyrozumění bylo logicky a dostatečně odůvodněné.

Savov není s rozhodnutím spokojen. "Nález Ústavního soudu pro nás není překvapením. Vzhledem k tomu, že je česká justice paralyzována politickými a mediálními tlaky, tak v České republice opravdu neočekáváme nějaké zákonné rozhodnutí. Jak už jsme uvedli několikrát v minulosti, zásadní pro nás jsou řízení vedená v zahraničí, kam nakonec směřujeme i toto rozhodnutí Ústavního soudu," sdělil ČTK mediální zástupce Savova Jan Hrubeš.

O tom, že má být Savov vydán do Česka, nepravomocně rozhodl loni v červenci soud ve Westminsteru. Podnikatel, který obvinění odmítá, se odvolal, ale letos v červenci jeho odvolání zamítl londýnský soud.

Savov spadá do případu Octavian, v němž je obviněno 11 lidí z krácení daně a praní špinavých peněz. Podle kriminalistů se tito lidé podíleli na neoprávněném vylákání nadměrných odpočtů DPH ve výši zhruba 770 milionů korun. Některé úkony trestního řízení prováděli policisté v roce 2013 v objektu, kde sídlila i část Savovova vydavatelství Mladá fronta.

Čtyřiačtyřicetiletý Savov tvrdí, že se ho policie snaží zlikvidovat s cílem, zmařit jeho obchodní aktivity. Do první poloviny loňského roku byl stíhán jako uprchlý. Dříve prohlásil, že se před českou justicí neskrývá. Je prý ale přesvědčen o tom, že v Česku nemá zaručeno právo na spravedlivý proces. V Británii podniká od roku 2008, mimo jiné v realitách a letecké dopravě.

Do portfolia Savovovy Mladé fronty patřil například deník E15, týdeník Euro, časopis Lidé a Země, některá dětská periodika či odborné časopisy a firemní periodika. Část titulů včetně deníku E15 nedávno od Savova koupila společnost CN Invest z mediální skupiny ovládané Danielem Křetínským a Patrikem Tkáčem.

Témata:  František Savov Ústavní soud ČR

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 11:39

Víkendové počasí pod vlivem inverze. Láká na hory, ale působí i potíže v dopravě

Třetí lednový víkend začal a podle očekávání ho doprovází inverzní počasí. Podle meteorologů je proto třeba počítat s velkými rozdíly v teplotách a oblačnosti. Zatímco na horách je teplo, jinde mrzne a hrozí potíže v dopravě. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Peníze na důchody, ilustrační fotografie

Důchody a další nová taxa. Poště se bude platit za valorizační oznámení

Důchodová reforma přináší řadu změn a jedna z nich se týká i valorizačního oznámení. Od příštího roku bude vždy k dispozici v elektronické podobě, a to v datové schránce či na ePortálu ČSSZ. S doručením na adresu se sice přímo nekončí, ale bude možné pouze po podání žádosti a na náklady klienta. Lidé narození před rokem 1955 nadále nic platit nebudou.