Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Stropnický: Rozvědka v kauze Čechů unesených v Libanonu zásadně nechybyla

Pětice Čechů, kteří zmizeli v libanonském údolí Bikáa
Pětice Čechů, kteří zmizeli v libanonském údolí Bikáa
Foto: Policie ČR

Praha – Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) dnes uvedl, že analýza jeho rezortu ukázala, že vojenské zpravodajství v kauze Čechů unesených v Libanonu zásadně nepochybilo. Materiál prý ale naznačuje některé dílčí nedostatky.

Podrobnější informace ministr neposkytl, protože dokument je neveřejný. Z výsledků prý ale vyplývá, že k žádnému zásadnímu pochybení v kauze, při níž byl zadržen také pracovník rozvědky Martin Psík, ze strany Vojenského zpravodajství nedošlo.

Cílem analýzy bylo zhodnotit postup rozvědky v případu z loňského července, kdy bylo v Libanonu zadrženo pět Čechů. Stropnický ji slíbil v půlce března, když se libanonským případem zabýval sněmovní branný výbor. Práci Vojenského zpravodajství tehdy kritizovali poslanci opozice i koalice a bezpečnostní experti.

„Co se týče zjištěných dílčích nedostatků, byla přijata opatření, aby k nim v budoucnu nedocházelo," dodal s tím, že materiál vznikl z vlastní iniciativy ministerstva a jeho obsah je interní.

Češi byli propuštěni 1. února, po 199 dnech v zajetí. Server Neovlivni.cz následně uvedl, že propuštění Čechů je obchodem v podobě jejich výměny za údajného pracovníka libanonských tajných služeb Alího Fajáda. Pro propuštěné Čechy odletěl z Prahy vládní airbus, když se 4. února vrátil do ČR, Městský soud v Praze rozhodl o okamžitém propuštění Fajáda z vazby. Stropnický tehdy veřejně připustil, že podmínkou propuštění Čechů bylo, aby ČR nevydala Fajáda do Spojených států.

Témata:  Martin Stropnický zmizení pěti Čechů v Libanonu

Související

Aktuálně se děje

14:50

Vztahy mezi Slovenskem a Ukrajinou jsou na bodu mrazu. Přitom před Ficem šlo o blízké partnery

Vztahy mezi Ukrajinou a Slovenskem se nadále zhoršují. Obě země si v rámci narůstajícího napětí vzájemně předvolaly velvyslance, přičemž rétorika mezi jejich lídry se výrazně přiostřila. Premiér Robert Fico označil ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského za „nepřítele“, zatímco Kyjev na oplátku označil Fica za „hlásnou troubu Kremlu“. K nejvýraznějšímu zhoršení vztahů došlo zejména od počátku letošního roku, přestože Slovensko Ukrajinu dlouhodobě podporovalo – od Oranžové revoluce v roce 2004, přes ruskou anexi Krymu v roce 2014, až po invazi Moskvy v roce 2022.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy