Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zpověď Čecha, který se chtěl přidat k IS: Popravoval bych lidi, vybíral bych je sám

Islámský stát (ISIS)
Islámský stát (ISIS)
Foto: Wikimedia Commons

Praha – Už dříve jsme vás informovali, že se k Islámskému státu pokusil přidat první Čech (21). Teď sedí ve vězení a je obviněn z terorismu a hrozí mu až 12 let. Na veřejnost teď pronikly některé detaily případu.

Zpravodajský web Českého rozhlasu získal usnesení Krajského soudu v Plzni, ve kterém je zaznamenána taky výpověď obviněného Jana S. Podle ní se první česká džihádista chystal zabíjet americké a ruské vojáky bojující proti Islámskému státu. Zároveň ale prý připouště, že by mohl popravoval.

„Uvedl, že by si lidi určené k popravě vybíral a neprováděl by je tak brutálně. Je třeba vidět, že se chtěl stát vojákem, který podléhá rozkazům, navíc měl navštěvovat právě webové stránky se záběry brutálně prováděných poprav. Předmětem útoku tedy podle něj mohli být i civilisté," cituje rozhlas z materiálu.

Čech zřejmě jednal na vlastní pěst

Čech byl zadržen na letišti v Turecku, tam chtěl přestoupit na let do města Gaziantep, které leží nedaleko turecko-syrské hranice. Policistům se však zdál podezřelý, muž pak podle výpovědi během prohlídky zpanikařil a ke všemu se přiznal.

Jan S. byl původně obviněn z pokusu o účast na organizované skupině a stíhán na svobodě, pak ale bylo obvinění zpřísněno a soud jej poslal do vazby. „Uvedl, že jeho cílem bylo bojovat za Islámský stát a rozšířit jeho vládu na území, kde by měl být, tzn. na území Iráku, Sýrie, Severní Afriky apod. Proto si pořídil nový cestovní pas," popisuje soud.

Mladík si údajně uvědomoval, že jedná v rozporu s právem. Myšlenka přidat se k IS se prý zrodila už v roce 2014, tehdy si na Twitteru založil speciální účet, přes který si vyhledával informace o IS. Celou věci si dobře promyslel, v telefonu měl dokonce staženou mapu, podle které se měl dostat na hranici, kde chtěl najít „nějaké lidi z IS". Pak chtěl absolvovat výcvik. Podle dosavadních zjištění zřejmě nepatřil k žádné skupině a jednal na vlastní pěst, dodal rozhlas.

Uhraje to Jan S. na nepříčetnost?

Sousedi a známí se shodují na tom, že jednadvacetiletý Honza ze Spáleného Poříčí byl tichý a samotářský chlapec, který trávil většinu času hraním počítačových her. Nadřízení o něm mluví jako o podivínovi, ale spolehlivém zaměstnanci. Jak ho mohlo napadnout odcestovat do Sýrie, nikdo nechápe.

Jeho případ je zajímavý i proto, že jde o první takový případ v Česku, soudy ani policie zatím nic podobného neřešily. Známý advokát Tomáš Sokol proto upozorňuje, že odsouzení „českého džihádisty" může být obtížné.

„V řadě případů lze z důkazů úmysl dovodit vcelku snadno, v některých případech se o to dokonce soudy pokoušejí i bez důkazů. Pravda ale je ta, že chytit někoho někde na nádraží nebo letišti či v přístavu s kufrem v ruce a prokázat mu, že i s tím kufrem mířil k nějakým zločincům může být dost problém," uvedl pro server expres.cz.

Právník také upozoril, že by Jan S. přece mohl spravedlnosti uniknout. „Dost pochybuji o plné příčetnosti člověka, který by vážně jel přes půl světa aby se připojil k partě nějakých hrdlořezů. Předpokládám, že obviněný bude podroben psychiatrickému vyšetření. Z něhož pak může vzejít i závěr, že vlastně ani pořádně nevěděl, co chce, ale to už předbíhám událostem," dodal Sokol.

Témata:  Islámský stát terorismus

Související

Aktuálně se děje

10:59

Blíží se jednání Íránu s Evropany. Teherán chce být hegemonem, je blízko získání jaderné zbraně

Íránští představitelé potvrdili, že Teherán tento týden povede jaderné rozhovory s představiteli Francie, Německa a Velké Británie. Děje se tak v době zvýšeného napětí mezi Íránem a Izraelem, kdy už několik měsíců hrozí otevřená válka. Panuje podezření, že Íránci chtějí vyrobit jadernou zbraň, což by výrazně změnilo mocenskou rovnováhu v regionu Blízkého východu.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy