Islámský stát

Francouzská policie

Francouzská policie zadržela 16letého přivržence IS, který chtěl útočit během olympiády

Svět

Francouzské orgány činné v trestním řízení zadržely a začaly vyslýchat 16letého chlapce, který avizoval, že chce spáchat útok během letní olympiády v Paříži. Policie u něj našla slib věrnosti teroristické síti Islámský stát (IS). Případ převzala prokuratura, která se zabývá teroristickými činy, informovala ve středu francouzská zpravodajská televize BFM.

Policie Německo

Německá policie podnikla razii proti podporovatelům IS

Svět

Německá policie zadržela během razií sedm osob, které jsou podezřelé z podpory a financování teroristické organizace Islámský stát. Zadržení lidé měli údajně shromažďovat dary a následně je přeposílat radikálům.

Islámský stát (ISIS)

Vůdce Islámského státu abú Hasan Hášimí Kurajší je po smrti

Svět

Vůdce teroristické organizace Islámský stát (IS) abú Hasan Hášimí Kurajší byl zabit. Oznámil to mluvčí islamistů v audionahrávce na telegramu. Kurajší, který stál v čele skupiny teprve od března, podle něj zahynul "v boji proti nepřátelům". Jeho nástupcem se stal abú Husajn Husajní Kurajší, citovala mluvčího agentura Reuters. Podle USA stojí za jeho smrtí povstalecká Svobodná syrská armáda (FSA), která působí v Sýrii.

Islámský stát (ISIS)

Turecká ofenziva v Sýrii by podle kurdských sil zmařila porážku IS

Svět

Kurdské síly na severovýchodě Sýrie tvrdí, že možná nebudou schopny nadále střežit tábory, kde jsou zadržováni lidé spojení s teroristickou organizací Islámský stát (IS). K takové situaci by podle Kurdů mohlo dojít, pokud by Turecko v oblasti podniklo pozemní ofenzivu. Informuje o tom dnes BBC.

El Shafee Elsheikh

Svět

Britský člen Islámského státu ze skupiny The Beatles dostal doživotí

Soud v americké Alexandrii poslal na doživotí do vězení nejznámějšího člena Islámského státu (IS) ze skupiny zvané The Beatles Brita El Shafeeho Elsheikha. Prokurátor, jehož citovala agentura AP, řekl, že jde o nejznámějšího a nejvýše postaveného člena IS usvědčeného soudem v USA.

Ilustrační foto

Islamisté zaútočili na hlavní vojenskou základnu v Mali, kde sídlí prezident

Svět

Islámští ozbrojenci dnes zaútočili na hlavní vojenskou základnu Kati v Mali, kde pobývá dočasný prezident země, plukovník Assimi Goita. Během útoku, při kterém ozbrojenci použili i nálože v automobilech, byl zabit jeden voják a sedm útočníků. Dalších osm islamistů malijští vojáci zadrželi, informovala agentura Reuters s odvoláním na zdroje ozbrojených sil.

Islámský stát (ISIS)

K sobotnímu útoku na sikhy v Kábulu se přihlásil Islámský stát

Svět

K sobotnímu útoku na sikhský chrám v Kábulu se dnes přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS), uvedla CNN. O život přišel jeden sikh a jeden člen vládnoucího hnutí Tálibán. Islámský stát oznámil, že útok byl odvetou za urážku proroka Mohameda. Dnes v Kábulu zemřeli další dva lidé při výbuchu nálože.

Islámský stát (ISIS)

OSN: Pří útocích v Afghánistánu od návratu Tálibánu k moci zemřelo už 400 lidí

Svět

V Afghánistánu při útocích od loňského srpna, kdy nad zemí převzalo moc povstalecké hnutí Tálibán, zemřelo už asi 400 civilistů. Informovala o tom dnes agentura Reuters, která se odvolává na zprávu OSN. Většina lidí zahynula při útocích organizovaných teroristickou organizací Islámský stát (IS), dalších 50 lidí zemřelo, protože byli podezřelí z vazeb na tuto organizaci.

Islámský stát (ISIS)

Americké jednotky v Sýrii zabily lídra IS Kurajšího, uvedl prezident Biden

Svět

Při operaci amerických speciálních jednotek v severozápadní Sýrii byl v noci na dnešek zabit lídr teroristické skupiny Islámský stát (IS) abú Ibráhím Hášimí Kurajší, oznámil dnes americký prezident Joe Biden. Operace se uskutečnila na jeho přímý rozkaz, rozhodnutí podle agentury Reuters padlo v úterý. Biden potvrdil, že Kurajší při operaci odpálil bombu, čímž zabil sebe a členy své rodiny.

Afghánistán, Kábul

Při explozích v Kábulu zemřel jeden člověk, šest lidí bylo zraněno

Domov

Nejméně jednu oběť a šest zraněných si dnes vyžádaly dvě exploze, které otřásly afghánskou metropolí Kábulem. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na představitele vládnoucího hnutí Tálibán a na místní obyvatele. K oběma útokům se v prohlášení přihlásila sunnitská teroristická skupina Islámský stát (IS).

Bojovník Islámského státu

Situace v táboře s dětmi bojovníků Islámského státu je neúnosná

Svět

Situace v táboře Al-Húl v severovýchodní Sýrii, kde žijí ženy a děti zahraničních bojovníků teroristické organizace Islámský stát (IS), je chaotická, zoufalá a nebezpečná. Nad přelidněným stanovým městečkem se tyčí strážní věže, oplocené je ostnatým drátem a na bezpečnost dohlížejí ozbrojení kurdští strážníci, píše zpravodajský web BBC.

Taliban, Afghánistán

Svět

Tálibán tajně válčí s teroristy z Islámského státu

Každých několik dní se na předměstí východoafghánského města Dželálábád objeví vyhozená těla mrtvých mužů. Někteří byli zastřeleni, jiní oběšeni, dalším někdo sťal hlavu. Mnozí mají v kapse ručně psané vzkazy, které je obviňují z členství v afghánské odnoži teroristické organizace Islámský stát (IS).

Islámský stát (ISIS)

Islámský stát v Afghánistánu by mohl napadnout USA už za půl roku, míní Pentagon

Svět

Americké tajné služby se domnívají, že odnož teroristické organizace Islámský stát v Afghánistánu (ISIS-K) má v úmyslu zaútočit na Spojené státy a bude toho schopna již asi za šest měsíců. Americkým zákonodárcům to dnes řekl náměstek ministra obrany Colin Kahl. Podotkl přitom, že si není jistý tím, zda proti ISIS-K bude schopné zasáhnout hnutí Tálibán, které Afghánistán letos ovládlo po odchodu amerických vojsk.

Vladimír Putin

Putin: Islámský stát má v Afghánistánu na 2000 mužů a chce do Střední Asie

Svět

Na severu Afghánistánu je přinejmenším 2000 bojovníků teroristické organizace Islámský stát (IS), která má za cíl expandovat do Střední Asie, tradiční zóny ruského vlivu. Uvedl to dnes ruský prezident Vladimir Putin na virtuálním summitu vůdců postsovětského Společenství nezávislých států (SNS). Putin také vybídl k tomu, aby mezinárodní společenství nespěchalo s uznáním vlády Tálibánu, jehož zástupci jsou tento měsíc očekáváni v Moskvě.

Aktuálně se děje

22. května 2024 16:52

Rusko chce revidovat státní hranice. Pak to údajně popřelo

Rusko ve středu odmítlo zprávy o plánech na revizi státní hranice v Baltském moři. Podle agentury Reuters, která se odvolává na ruskou státní tiskovou agenturu RIA, to uvedl nejmenovaný vojensko-diplomatický zdroj. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy