Nejvyšší soud (NS) zrušil rozsudek nad Iráčanem, který podle obžaloby odjel z Česka bojovat za Islámský stát. Důvody zásahu zatím nejsou známé. Česká justice původně uznala Vátika Muhammada Júsifa Sammarraího jako uprchlého vinným z teroristického útoku a z účasti na teroristické skupině, uložila mu 15 let vězení.
Městský soud bude podle databáze InfoSoud v kauze znovu jednat 13. července. Na rozhodnutí NS tento týden upozornila na svém webu Česká televize.
Mluvčí NS Petr Tomíček dnes ČTK sdělil, že soud zatím nebude rozhodnutí komentovat a odůvodnění nezpřístupní, teprve nedávno se totiž začalo doručovat účastníkům řízení. Potvrdil však, že dovolání podával obviněný, tedy Sammarraí, nikoliv žalobci. Z toho lze odvodit, že nejvyšší instance dala za pravdu některému z argumentů obhajoby.
Mluvčí Městského soudu v Praze Adam Wenig bez dalších podrobností uvedl, že NS zrušil rozhodnutí soudů prvního i druhého stupně. Městskému soudu pak přikázal, aby "věc v potřebném rozsahu znovu projednal a rozhodl".
Sammarraí se v dubnu 2015 podle obžaloby zúčastnil bojové ofenzivy k ropné rafinérii v Bajdží, kde útočil proti irácké armádě i koaličním jednotkám a utrpěl zranění při náletu americké řízené rakety. Později se v Mosulu podílel na propagandě Islámského státu. Působil jako učitel, v oddělení leteckého fotografování, v oddělení denních tiskových zpráv a v oddělení záležitostí mudžahedínů.
Obhajoba u odvolacího soudu tvrdila, že nebyly splněny podmínky pro konání řízení proti uprchlému. Není prý zřejmé, kde se Sammarráí nachází, zda se vůbec dověděl o svém trestním stíhání a zda není po smrti. Podle obhajoby také neexistuje dostatek důkazů o počínání Iráčana na Blízkém východě.
Sammarraí pochází z Bagdádu. Do Česka přijel za otcem, který v tuzemsku dříve studoval a poté se zde usadil. Mladík si tu našel českou přítelkyni a uzavřel s ní v mešitě sňatek, později se ale radikalizoval a dívku opustil. Z pražského letiště zamířil v lednu 2015 do Istanbulu. Jeho stopa končí v Turecku, odkud oficiálně nikdy nevycestoval. Podle rozsudku se ale dostal na území severního Iráku, které tehdy ovládal Islámský stát. Rozsudek stojí například na výpovědi Iráčanovy české expartnerky, videu z místa bojů, zprávě FBI nebo komunikaci s otcem.
Témata: Nejvyšší soud, soudy, Islámský stát
Související
18. prosince 2024 9:20
19. června 2024 18:19
4. dubna 2023 15:54
27. ledna 2023 15:06
14. října 2022 9:33
9. srpna 2022 14:23