Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

NS navrhl na ústavní soudce Fialu, Ptáčka, Simona a Púryho, NSS Baxu a Zemanovou

Ústavní soud, ilustrační fotografie.
Ústavní soud, ilustrační fotografie.
Foto: Radek Sycha, EuroZprávy.cz

Nejvyšší soud (NS) navrhl jako potenciální ústavní soudce čtyři své členy - Romana Fialu, Lubomíra Ptáčka, Pavla Simona a Františka Púryho. Nominační dopis dnes odeslal na Hrad předseda NS Petr Angyalossy. Svá doporučení prezidentu Petru Pavlovi už odeslal také předseda Nejvyššího správního soudu (NSS) Karel Šimka, zmínil Josefa Baxu a Barbaru Pořízkovou plus sedm dalších adeptů, kteří připadají v úvahu v bližší budoucnosti nebo delší perspektivě. Oba soudy dnes o doporučeních informovaly na svém webu.

Jména, která oba dopisy obsahují, nejsou překvapivá, už dříve se objevila v médiích. Spolu se jmény bude mít pan prezident možnost seznámit se i se stručnými životopisy těchto soudců, uvedl mluvčí NS Petr Tomíček.

Fiala je bývalý dlouholetý místopředseda NS. Ptáček je předsedou soudcovské rady u nejvyšší instance. Oba působí v občanskoprávním a obchodním kolegiu NS, stejně jako další potenciální kandidát Simon. Púry je předsedou trestního kolegia.

"Kromě výše uvedených čtyř současných soudců NS se předseda Petr Angyalossy oficiálně v dopise připojil také k nominaci nynějšího předsedy Krajského soudu v Praze Ljubomíra Drápala a místopředsedy Vrchního soudu v Praze Roberta Fremra, bývalých soudců NS a mimořádných osobností respektovaných nejenom širokou právnickou veřejností," doplnil Tomíček.

Možnost nominovat své kolegy z řad soudců dostali v uplynulých dnech všichni členové NS. Navržení kandidáti se v jejích odpovědích podle Tomíčka objevovali opakovaně.

Šimka v dopisu doporučil dlouholetého soudce NSS a jeho zakládajícího předsedu Baxu a také nynější místopředsedkyni NSS Pořízkovou. Je vynikající právničkou se širokým mezinárodním rozhledem a praxí v celém oboru veřejného práva, má hluboké porozumění pro ochranu základních práv jednotlivce a v judikátech, na nichž se podílela, je to jasně a dlouhodobě patrné, uvedl Šimka. Pro Ústavní soud by mohla být cenná svými mezinárodními zkušenostmi a velkou znalostí evropského justičního prostředí, doplnil.

V "bližší budoucnosti" by podle Šimky byli vhodnými kandidáty na ústavní soudce současní členové NSS Tomáš Langášek, Zdeněk Kühn a Filip Dienstbier, v "delší časové perspektivě" pak Ivo Pospíšil, Michal Bobek, Petr Mikeš a Pavel Molek.

Letos a příští rok se obmění většina ústavních soudců včetně kompletního vedení soudu. Prezident Pavel vyzval soudy i další instituce k navrhování konkrétních jmen. Jde o novinku, kterou NS přivítal jako důkaz, že prezident je připravený vést s justicí dialog.

Jména prvních tří vybraných kandidátů chce Pavel předložit Senátu co nejdříve, aby je horní komora stihla projednat na své schůzi 10. května. Už příští měsíc totiž končí mandát ústavním soudcům Miladě Tomkové, Jaroslavu Fenykovi a Janu Filipovi. V pondělí se prezident setkal s Baxou a někdejší šéfkou Soudcovské unie Danielou Zemanovou.

Advokáti chtějí na ÚS kolegy Schejbalovou, Novotnou a Břízu

Česká advokátní komora (ČAK) doporučí prezidentovi jako kandidáty na ústavní soudce advokáty Irenu Schejbalovou, Moniku Novotnou a Petra Břízu. Výsledek hlasování představenstva profesní organizace oznámil na dnešní tiskové konferenci předseda ČAK Robert Němec. Vedení komory se také shodlo na tom, že posty ústavních soudců by mělo do budoucna zastávat více advokátů - v současné době mají zkušenost z advokátní praxe dva soudci z 15.

"Advokáti tvoří největší právnickou profesní skupinu, a proto mají mít i osoby s advokátní praxí odpovídající zastoupení mezi soudci Ústavního soudu, stejně jako je tomu v jiných zemích," stojí ve stanovisku ČAK.

Schejbalová vede pobočku ČAK v Brně jako její ředitelka, je také místopředsedkyní kontrolní rady komory. Věnuje se mimo jiné problematice bezplatné právní pomoci. Novotná se v roce 2019 stala jako první žena v historii české advokacie místopředsedkyní ČAK. Specializuje se na daňové a správní právo a v oboru finančního práva získala ocenění Právník roku. Odborník na mezinárodní právo Bříza je členem Legislativní rady vlády a kárné komise ČAK, působí také jako rozhodce arbitráží.

Ústavním soudcem se může stát bezúhonný český občan, kterému je nejméně 40 let, má vysokoškolské právnické vzdělání a byl nejméně deset let činný v některém právnickém povolání - nemusí tedy být soudcem obecného soudu.

Ústavní soud (ÚS) letos čeká rozsáhlá obměna, mandát totiž vyprší hned sedmi ústavním soudcům včetně předsedy soudu Pavla Rychetského. Prezident Petr Pavel aktuálně hledá kandidáty na tři místa, která se v instituci uprázdní už v květnu. Senátu, který adepty schvaluje, by chtěl trojici jmen předložit co nejdříve, aby je horní komora stihla projednat na schůzi 10. května. Z možných adeptů se Pavel v pondělí sešel s bývalou šéfkou Soudcovské unie Danielou Zemanovou a s někdejším dlouholetým předsedou Nejvyššího správního soudu Josefem Baxou.

Při výběru dalších nominantů chce Pavel vycházet z návrhů více než dvacítky oslovených právnických institucí. Navržená jména bude posuzovat sedmičlenný konzultační panel v čele s ústavním právníkem Janem Kyselou.

Kandidáty hodlá Pavel posuzovat na základě několika kritérií včetně profesní zkušenosti a odbornosti. Při výběru chce brát zřetel i na "regionální rozrůzněnost" ve vztahu k životní zkušenosti i k právnickým fakultám, kde adepti studovali nebo působí. Zohledňovat bude i věkovou a genderovou vyváženost, stejně jako hodnotovou a názorovou různorodost. Převahu mezi nominanty by měli mít soudci obecných soudů a akademici, doplnit je mají i další profesionálové.

Nejvyšší soud navrhl Pavlovi jako nominanty své soudce Romana Fialu, Lubomíra Ptáčka, Pavla Simona a Františka Púryho. Podporu Nejvyššího soudu má i Robert Fremr z pražského vrchního soudu a šéf středočeského krajského soudu Ljubomír Drápal. Nejvyšší správní soud podle informací médií doporučí primárně svou místopředsedkyni Barbaru Pořízkovou a k úvaze předloží také jména soudců Tomáše Langáška, Zdeňka Kühna, Filipa Dienstbiera, Michala Bobka a Petra Mikeše. Podporuje rovněž kandidaturu svého někdejšího předsedy Josefa Baxy. Toho vybrala jako vhodného kandidáta také Soudcovská unie, společně se svým šéfem Liborem Vávrou a jeho předchůdkyní Zemanovou. Městský soud v Praze navrhl svou místopředsedkyni Veroniku Křesťanovou.

Soudce ÚS jmenuje prezident na dobu deseti let. Funkce ústavního soudce není podle Ústavy slučitelná s funkcí prezidenta, poslance, senátora, s jinou funkcí ve veřejné správě či s jakoukoliv jinou placenou funkcí nebo výdělečnou činností. Ústavní soudce také nesmí být členem žádné politické strany nebo hnutí.

Témata:  Ústavní soud ČR Nejvyšší soud Nejvyšší správní soud (NSS)

Aktuálně se děje

17. června 2024 15:53

V Libavé explodovala munice, armáda potvrdila jedno úmrtí

Ve vojenském prostoru Libavá nedaleko Olomouce došlo dopoledne během plánovaného výcviku pyrotechniků k výbuchu zatím nespecifikované munice. Na místě zasahovaly vrtulníky Zdravotnické záchranné služby. Ministerstvo obrany později informovalo, že výbuch si vyžádal jednu oběť.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy