Nejvyšší správní soud (NSS)

Ústavní soud, ilustrační fotografie.

NS navrhl na ústavní soudce Fialu, Ptáčka, Simona a Púryho, NSS Baxu a Zemanovou

Domov

Nejvyšší soud (NS) navrhl jako potenciální ústavní soudce čtyři své členy - Romana Fialu, Lubomíra Ptáčka, Pavla Simona a Františka Púryho. Nominační dopis dnes odeslal na Hrad předseda NS Petr Angyalossy. Svá doporučení prezidentu Petru Pavlovi už odeslal také předseda Nejvyššího správního soudu (NSS) Karel Šimka, zmínil Josefa Baxu a Barbaru Pořízkovou plus sedm dalších adeptů, kteří připadají v úvahu v bližší budoucnosti nebo delší perspektivě. Oba soudy dnes o doporučeních informovaly na svém webu.

Karel Janeček

Janeček se nevzdává, kvůli volbám se obrátí do Štrasburku

Domov

Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl stížnost podnikatele Karla Janečka, jenž se domáhal vyslovení neplatnosti zvolení Petra Pavla prezidentem a žádal opakování voleb. Důvodem bylo to, že ministerstvo vnitra kvůli nedostatku platných podpisů neumožnilo Janečkovu kandidaturu. Tvrdil, že to hrubě ovlivnilo výsledek voleb, zastání však nenašel ani před soudy.

Nejvyšší správní soud, ilustrační foto.

NSS: Povinné respirátory v dopravě byly i letos na jaře přiměřeným opatřením

Domov

Povinné nošení respirátorů v hromadné dopravě bylo v souladu se zákonem. I na jaře letošního roku, tedy po dvou letech pandemie, stále šlo o přiměřené opatření v boji proti šíření koronaviru. Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl návrh ženy z Prahy na zrušení části opatření, které bylo účinné od poloviny března. Nyní už v platnosti není, soud by tedy maximálně mohl zpětně konstatovat nezákonnost opatření ministerstva zdravotnictví.

Nejvyšší správní soud, ilustrační foto.

Domov

Na prezidenta může po zásahu soudu kandidovat Diviš, vypadla ale Rohanová

Lednových prezidentských voleb se zúčastní také podnikatel Karel Diviš, naopak Denisa Rohanová se o hlasy voličů ucházet nemůže. Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil dvě rozhodnutí ministerstva vnitra, které původně Diviše neregistrovalo kvůli nedostatku podpisů občanů, a naopak Rohanovou, podpořenou členy bývalé Poslanecké sněmovny, do voleb pustilo.

Budova Nejvyššího správního soudu v Brně

Nejvyšší správní soud dostal v souvislosti s prezidentskou volbou 13 podnětů

Domov

Nejvyšší správní soud (NSS) obdržel v souvislosti s registračním procesem pro volbu prezidenta 13 podnětů. Na soud se obrátilo pět kandidátů, které ministerstvo vnitra do voleb nepustilo, jde o podnikatele Karla Diviše a Karla Janečka, dále o Romana Hladíka, Pavla Zítka a Libora Hrančíka. Dále soud obdržel návrh na zrušení registrace Denisy Rohanové.

Nejvyšší správní soud, ilustrační foto.

NSS zamítl stížnost na senátní volby v K. Varech, výsledky jsou všude potvrzené

Domov

Výsledky letošních senátních voleb jsou definitivně potvrzené, Nejvyšší správní soud (NSS) dnes zamítl poslední nevyřízenou stížnost. Týkala se obvodu Karlovy Vary, podal ji bývalý senátor Jan Horník (STAN). Stěžoval si na údajně neférovou kampaň vedenou proti němu před volbami. Horník nepostoupil do druhého kola. Na Karlovarsku vyhrála Věra Procházková (ANO). Ve druhém kole výrazným rozdílem porazila Evu Chromcovou z SPD.

Ilustrační fotografie.

NSS zamítl stížnost kvůli loňskému omezení pohybu lidí mezi okresy

Domov

Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl stížnost muže, kterému loni policisté znemožnili odjet z hlavního města do Davle u Prahy, a to kvůli tehdy platnému omezení pohybu mezi okresy. Důvodem omezení byla pandemie covidu-19, která silně zatěžovala zdravotnický systém. Od snížené mobility lidí si vláda slibovala také menší šíření nákazy.

Budova Nejvyššího správního soudu v Brně

Domov

NSS zamítl stížnost kvůli milosti pro Baláka, jde o ústavní pravomoc prezidenta

Prezident republiky při udílení milosti vystupuje jako ústavní orgán, správní soudy proto nemají pravomoc milost přezkoumávat, anebo dokonce rušit. Nejvyšší správní soud (NSS) dnes zamítl kasační stížnost muže z Prahy, který prostřednictvím správní žaloby zpochybnil milost udělenou prezidentem Milošem Zemanem šéfovi Lesní správy Lány Miloši Balákovi, odsouzenému za ovlivňování veřejné zakázky v Lánské oboře. ČTK to zjistila z úřední desky.

Nejvyšší správní soud

NSS ukázal na další nezákonné body v covidových opatřeních, šlo o testy a lázně

Domov

Nejvyšší správní soud (NSS) u dalších dvou pandemických opatření ministerstva zdravotnictví zpětně konstatoval rozpor se zákonem. Zabýval se konkrétně opatřením z loňského listopadu, podle kterého neočkovaní lidé neměli přístup k hrazeným preventivním testům na covid-19. Další sporné opatření z loňského dubna znemožňovalo samoplátcům využívat lázeňskou péči. ČTK to zjistila z úřední desky.

Budova Nejvyššího správního soudu v Brně

Soud ve Štrasburku: Kárný senát Nejvyššího správního soudu není nezávislý

Svět

Kárný senát českého Nejvyššího správního soudu (NSS), který vede řízení proti soudcům, státním zástupcům a exekutorům, nemá podle Evropského soudu pro lidská práva (ESLP) potřebnou nezávislost a nestrannost. Česko podle ESLP porušilo právo na spravedlivý proces a soud ho vyzval k nápravě. Na rozsudek dnes upozornil server Česká justice.

Nejvyšší správní soud

Domov

Povinnost škol hlásit blízké kontakty neodporovala zákonu, rozhodl NSS

Povinnost škol hlásit hygienám blízké kontakty žáků, kteří měli pozitivní test na koronavirus, neodporovala zákonu. Nejvyšší správní soud (NSS) dnes zamítl návrh na zrušení části opatření ministerstva zdravotnictví z konce letošního ledna, zjistila ČTK z úřední desky. Školy předávaly seznamy dětí či zaměstnanců škol, a to včetně některých osobních údajů - jména, rodného čísla nebo data narození.

Nejvyšší správní soud, ilustrační foto.

Učitelka u soudu kvůli respirátoru neuspěla, vadila jí výjimka pro očkované

Domov

Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl podnět učitelky z Prahy, která jako neočkovaná musela při výuce nosit respirátor, zatímco očkovaní kolegové ochranu úst a nosu nepotřebovali. Nebyla to diskriminace, očkovaní a neočkovaní totiž nejsou z hlediska ochrany před nákazou koronavirem ve stejném postavení, konstatoval NSS v rozhodnutí, které je dostupné na úřední desce.

Karel Šimka

Novým šéfem Nejvyššího správního soudu bude Šimka, uvedl premiér

Domov

Předsedou Nejvyššího správního soudu (NSS) bude soudce Karel Šimka. Premiér Petr Fiala (ODS) dnes uvedl, že spolupodepsal rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana o Šimkově jmenování. Předchozí šéf NSS Michal Mazanec skončil na sklonku loňského roku kvůli dosažení věkové hranice 70 let.

Nejvyšší správní soud

NSS dnes odmítl či zamítl i zbývající volební stížnosti

Domov

Nejvyšší správní soud (NSS) dnes odmítl či zamítl i všechny zbývající volební stížnosti. Složení Poslanecké sněmovny, která se má sejít v pondělí na své ustavující schůzi, tak nedoznalo žádných změn. Na webu soudu o tom dnes informoval předseda volebního senátu Tomáš Langášek.

Budova Nejvyššího správního soudu v Brně

NSS: Když stačí fotka v mobilu, nemají celníci vyžadovat papírový dokument

Domov

Lpění na listinné podobě dokumentů v situaci, kdy postačí třeba fotografie v mobilu, je zpozdilé a přepjatě formalistické, plyne z nového rozhodnutí Nejvyššího správního soudu (NSS). Při kontrole dodávky s pivem z malého pivovaru nechtěli celníci akceptovat takzvanou převodku v digitální podobě, očekávali dokument na papíře. Podle Městského soudu v Praze to byla chyba, zákon papírovou převodku nevyžaduje. NSS zamítl stížnost Generálního ředitelství cel a rozhodnutí potvrdil.

Aktuálně se děje

13. července 2024 21:54

Bidenův nečekaný spojenec. Prezidentovu kandidaturu podpořil Sanders

Úřadujícího amerického prezidenta Joea Bidena, který v poslední době čelí kritice některých spolustraníků, překvapivě podpořil jeho někdejší politický soupeř Bernie Sanders. Senátor ze státu Vermont. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy