Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nejvyšší správní soud odmítl či zamítl i zbývající volební stížnosti

Budova Nejvyššího správního soudu v Brně
Budova Nejvyššího správního soudu v Brně
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Nejvyšší správní soud (NSS) dnes odmítl či zamítl i všechny zbývající volební stížnosti. Složení Poslanecké sněmovny, která se má sejít v pondělí na své ustavující schůzi, tak nedoznalo žádných změn. Na webu soudu o tom dnes informoval předseda volebního senátu Tomáš Langášek.

NSS letos obdržel přibližně trojnásobek volebních stížností oproti minulosti. Celkem jich bylo 210, krom toho dalších 22 bylo opožděných. Nevyhověl žádnému z návrhů. Dnes mu zbývalo dokončit ještě posuzování posledních nejzávažnějších volebních stížností.

Šlo například o podnět Zdeňka Černého, který měl kandidovat na 16. místě koalice Spolu v Jihomoravském kraji. Na poslední chvíli byl ale z kandidátky stažen. Nebo o návrh podaný Piráty a STAN, kteří se domáhali vyslovení neplatnosti zvolení poslanců Ondřeje Babky (ANO) v Jihočeském kraji, Karly Maříkové (SPD) v Karlovarském kraji a Jaroslava Dvořáka (SPD) ve Zlínském kraji.

Témata:  Nejvyšší správní soud (NSS) volby 2021

Související

Aktuálně se děje

17. června 2025 18:20

Na jednání o nedůvěře většina ministrů ani nepřišla. Jurečka se zastal uprchlíků, Stanjura svého resortu

Poslanecká sněmovna se dnes v sešla na mimořádném jednání svolaném opozicí, jehož cílem je hlasování o vyslovení nedůvěry vládě premiéra Petra Fialy (ODS). Impulsem k tomuto kroku se stala takzvaná bitcoinová kauza, která v posledních týdnech výrazně otřásla českou politickou scénou a vyústila v rezignaci ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS). Opoziční strany ANO a SPD, které schůzi iniciovaly, obviňují vládu z korupce, manipulace a krytí nelegálních darů. Požadují nejen odchod Stanjury a Decroixové, ale i pád celé vlády.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy