Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Výsledky eurovoleb jsou definitivní. Nejvyšší správní soud zamítl stížnost Šojdrové

Budova Nejvyššího správního soudu v Brně
Budova Nejvyššího správního soudu v Brně
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Jedním z nových europoslanců zvolených na kandidátce Spolu bude definitivně Ondřej Kolář (TOP 09). Rozhodl o tom Nejvyšší správní soud, když zamítl stížnost kandidátky Michaely Šojdrové (KDU-ČSL). 

"Na základě výsledku přezkumu dospěl volební senát k závěru, že se ani jedna z hypotéz nakonec v dostatečné míře nepotvrdila a předložené indicie tak 'vyhasly'," uvedl NSS na svém webu.

Soud se zabýval stížností Šojdrové, která tvrdila, že měla získat až o 5 560 přednostních hlasů více oproti vyhlášeným výsledkům, přičemž k získání mandátu by jí stačilo jen 616 z těchto hlasů. Soudu proto navrhla, aby zkontroloval její přednostní hlasy a prohlásil ji za zvolenou poslankyni Evropského parlamentu na úkor Ondřeje Koláře, posledního zvoleného kandidáta za koalici Spolu. 

Šojdrová předložila dvě hypotézy. Podle první z nich došlo k nesprávnému přiřazení jejích přednostních hlasů jinému kandidátovi. Podle druhé se hlasy nezapočetly vůbec anebo ve výrazně nižším rozsahu. Hypotézy podložila analýzou vycházející z počtu přednostních hlasů, které obdržela ve volbách do Evropského parlamentu v roce 2019, a sedmi čestnými prohlášeními voličů, jejichž přednostní hlas nebyl započten.

Ve volbách do Evropského parlamentu v Česku zvítězilo hnutí ANO s 26,14 % hlasů, následované koalicí Spolu s 22,27 % a koalicí Přísaha a Motoristé s 10,26 %. Celkově uspělo sedm politických subjektů a volební účast byla 36,45 %, nejvyšší v historii eurovoleb v ČR.

Témata:  Eurovolby Nejvyšší správní soud (NSS)

Aktuálně se děje

13. července 2024 17:32

13. července 2024 14:25

Rusko zavede progresivní daň. Putin potřebuje další peníze i pro armádu

Rusko od ledna 2025 ve snaze zvýšit příjmy státního rozpočtu, který vyčerpává především probíhající válka na Ukrajině, zavádí progresivní daň z příjmu fyzických osob. Příslušný zákon v pátek podepsal prezident Vladimir Putin, informovala agentura TASS. V přepočtu má do ruské státní kasy připlout téměř dalších 30 miliard dolarů, napsal web France24

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy