Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Volby do EP vyhrálo hnutí ANO. Uspěla i Přísaha a SPD s Trikolorou, účast byla rekordní

Volby, ilustrační fotografie.
Volby, ilustrační fotografie.
Foto: Fero Deák / INCORP images

České volby do Evropského parlamentu opět vyhrálo hnutí ANO, následované koalicí ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Za nimi se umístily strany Přísaha, Motoristé, Stačilo!, STAN, Piráti a SPD s Trikolorou.

Letos se voleb zúčastnilo 36,45 procenta oprávněných voličů, což je nejvyšší účast od vstupu ČR do EU. Před pěti lety byla účast 28,72 procenta.

ANO získalo 26,14 procent hlasů a sedm mandátů, což je o jeden více než minule. Koalice Spolu má 22,2 procent hlasů a bude mít šest europoslanců, což je o dva méně než dosud.

Přísaha a Motoristé získali s 10,26 procenty hlasů dva mandáty a koalice Stačilo!, vedená KSČM, získala 9,56 procent hlasů a také dva mandáty, což je dvojnásobek oproti minulým volbám. 

Starostové si letos zdvojnásobili počet mandátů na dva se ziskem 8,7 procent hlasů, zatímco Piráti budou mít se ziskem 6,2 procent hlasů místo tří pouze jednoho europoslance. SPD s Trikolorou udrželo jeden mandát z původních dvou.

Sociální demokracie se letos do Evropského parlamentu neprobojovala, stejně jako Paroubkova ČSSD, Rajchlovo PRO a Vrábelova ČR na 1. místě. 

Mandát obhájilo 10 z dosavadních 14 europoslanců, kteří znovu kandidovali. Čtyři z nich za Spolu a tři za ANO.

Lídr opozičního hnutí ANO Andrej Babiš označil výsledek voleb za velké zadostiučinění. Novinářům řekl, že zástupci hnutí v pondělí poletí do Bruselu. "Zítra jdeme do práce, takže nebudeme vlastně oslavovat. Máme všichni radost. Je to velké zadostiučinění. Makali jsme naplno," řekl.

Premiér Petr Fiala (ODS) na tiskové konferenci koalice Spolu poděkoval voličům za jejich účast. "Je vidět, že lidé evropským volbám přikládají větší význam," uvedl. Zároveň pogratuloval hnutí ANO k vítězství. "Koalice Spolu dosáhla slušného výsledku. Šest mandátů jsme považovali za hranici úspěchu. Druhé místo odpovídá předpovědím," dodal Fiala.

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová výsledky Spolu komentovala slovy: "Budou nás zastupovat zkušení lidé." Zdůraznila, že Spolu není projektem na jedny volby a že druhé místo s jedním mandátem za ANO je dobrý výsledek. Poblahopřála ANO a poděkovala všem, kteří se podíleli na organizaci voleb.

Velká radost panovala ve volebním štábu Motoristé sobě a Přísaha, kteří získali přes 10 procent hlasů a jejich lídři Filip Turek a Nikola Bartůšek se dostali do europarlamentu. Turek získal druhý nejvyšší počet preferenčních hlasů. "Tak jsme třetí, no a có,“ zpívali členové štábu na pražském Výstavišti. 

Přehled nově zvolených europoslanců:

ANO: Klára Dostálová, Jaroslava Pokorná Jermanová, Jaroslav Bžoch, Ondřej Knotek, Martin Hlaváček, Ondřej Kovařík

SPOLU: Alexandr Vondra, Luděk Niedermayer, Tomáš Zdechovský, Veronika Vrecionová , Ondřej Krutílek, Ondřej Kolář

STAN: Danuše Nerudová, Jan Farský

Přísaha a Motoristé: Filip Turek, Nikola Bartůšek

Stačilo!: Kateřina Konečná, Ondřej Dostál

Piráti: Markéta Gregorová

SPD a Trikolóra: Ivan David 

Témata:  Eurovolby volby Hnutí ANO

Aktuálně se děje

15. června 2024 16:40

Scholz nepovažuje Putinovy mírové návrhy za věrohodné

Země skupiny G7 se na červnové schůzce nezabývaly řešením války na Ukrajině. Podle německého kancléře Olafa Scholze je totiž zřejmé, že ruský prezident Vladimir Putin nemyslí své mírové návrhy vážně. Na Scholzovo vyjádření upozornila agentura Reuters.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy