Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Američané reagovali na výsledky eurovoleb. Změnu kurzu nečekají

Bílý dům, Washington D.C., USA
Bílý dům, Washington D.C., USA
Foto: Pixabay

USA neočekávají po volbách do Evropského parlamentu zásadní změny v zahraniční politice Evropské unie, a to navzdory posílení krajní pravice. Podle agentury Reuters to v pondělí uvedl nejmenovaný představitel Spojených států amerických. 

Washington zároveň neočekává změny ze strany Unie vůči Ukrajině, která už přes dva roky čelí agresi sousedního Ruska. Američané předpokládají, že v čele Evropské komise zůstane Ursula von der Leyenová. 

Nejmenovaný představitel administrativy Joea Bidena, konkrétně by mělo jít o poradce amerického prezidenta, ale vyjádřil obavy z výsledků eurovoleb ve Francii, kde dosáhlo úspěchu Národní sdružení Marine Le Penové, která je známá skeptičtějším postojem k NATO. 

Ve volbách do Evropského parlamentu v Česku zvítězilo hnutí ANO s 26,14 % hlasů, následované koalicí Spolu s 22,27 % a koalicí Přísaha a Motoristé s 10,26 %. Celkově uspělo sedm politických subjektů a volební účast byla 36,45 %, nejvyšší v historii eurovoleb v ČR.

V rámci EU vyhrála volby Evropská lidová strana (EPP), následovaná socialisty a demokraty (S&D) a liberály z Obnovme Evropu (RE). Síly označované jako extrémně pravicové nebo euroskeptické posílily, což podle politologů může ztížit hledání kompromisů a přijímání nové legislativy.

Témata:  USA Bílý dům USA Eurovolby

Aktuálně se děje

23. června 2024 12:46

Prezident Pavel apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy