Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Macron, ale i Orbán. Kdo jsou poražení v letošních eurovolbách?

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér
Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér
Foto: fidesz.hu **www.fidesz.hu**

Francouzský prezident Emmanuel Macron, německý kancléř Olaf Scholz a maďarský premiér Viktor Orbán čelí kritice a neúspěchu ve volbách do Evropského parlamentu. Podle serveru Politico.eu jsou tak největšími poraženými politiky letošních voleb.

Koalice Besoin d'Europe (Potřebujeme Evropu), zahrnující Macronovu stranu Obroda (RE), utrpěla drtivou porážku od Národního sdružení (RN) Marine Le Penové, což vedlo Macrona k rozhodnutí rozpustit francouzský parlament a vypsat nové volby.

Německý kancléř Olaf Scholz a jeho Sociálnědemokratická strana Německa (SPD) dosáhli pouze 14 procent hlasů, což je méně než vítězná Křesťanská unie (CDU/CSU) a také populární Alternativa pro Německo (AfD). Opozice nyní požaduje, aby Scholz vyhlásil předčasné volby.

Politico také označuje porážku politické skupiny Zelených/Evropské svobodné aliance (EFA), která zaznamenala výrazné ztráty mandátů v Německu, Francii a dalších zemích.

Maďarský premiér Viktor Orbán, i když jeho strana Fidesz získala téměř 45 procent hlasů, čelí svému nejhoršímu výsledku ve volbách do EP.

Italský vicepremiér Matteo Salvini s jeho stranou Liga rovněž neuspěl. Zatímco ve volbách v roce 2019 získal 34 procent hlasů, tentokrát pouze devět procent, což je podobné výsledku strany Forza Italia bývalého premiéra Silvia Berlusconiho.

Témata:  Eurovolby Emmanuel Macron Viktor Orbán

Aktuálně se děje

15. června 2024 16:40

Scholz nepovažuje Putinovy mírové návrhy za věrohodné

Země skupiny G7 se na červnové schůzce nezabývaly řešením války na Ukrajině. Podle německého kancléře Olafa Scholze je totiž zřejmé, že ruský prezident Vladimir Putin nemyslí své mírové návrhy vážně. Na Scholzovo vyjádření upozornila agentura Reuters.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy