Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nemůžeme ignorovat rostoucí podporu extremistů v Evropě, varuje Pavel

Petr Pavel v Poslanecké sněmovně. (13.6.2023)
Petr Pavel v Poslanecké sněmovně. (13.6.2023)
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Podle prezidenta Petra Pavla nelze ignorovat rostoucí podporu extremistů v Evropě. V pondělí to uvedl na sociální síti X jako reakci na výsledky voleb do Evropského parlamentu (EP). Věří, že základní hodnoty EU zůstanou nezměněny.

Pavel pogratuloval zvoleným europoslancům a poděkoval voličům za účast. Zmínil, že i přes dosud nejvyšší volební účast v Česku, je země stále pod průměrem EU.

"Nemůžeme ignorovat rostoucí podporu extremistů v Evropě. Musíme tyto hlasy vnímat a pochopit, proč k tomu dochází. Věřím však, že základní hodnoty EU v otázkách bezpečnosti a demokracie zůstanou nezměněny," napsal český prezident.

Ve volbách do EP v Česku zvítězilo hnutí ANO s 26,14 % hlasů, následované koalicí CELKEM s 22,27 % a koalicí Přísaha a Motoristé s 10,26 %. Celkově uspělo sedm politických subjektů a volební účast byla 36,45 %, což je nejvyšší v historii eurovoleb v ČR.

V rámci EU vyhrála volby Evropská lidová strana (EPP), následovaná socialisty a demokraty (S&D) a liberály z Obnovme Evropu (RE). Síly označované jako extrémně pravicové nebo euroskeptické posílily, což podle politologů může ztížit hledání kompromisů a přijímání nové legislativy.

Témata:  Eurovolby Petr Pavel

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 18:30

Univerzita nesouhlasí s odložením případu střelby na FF UK

Univerzita Karlova (UK) v pondělí podá stížnost proti policejnímu usnesení o odložení případu tragického prosincového útoku v budově Filozofické fakulty. Při střelbě zemřelo 14 lidí.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy