Výsledky letošních senátních voleb jsou definitivně potvrzené, Nejvyšší správní soud (NSS) dnes zamítl poslední nevyřízenou stížnost. Týkala se obvodu Karlovy Vary, podal ji bývalý senátor Jan Horník (STAN). Stěžoval si na údajně neférovou kampaň vedenou proti němu před volbami. Horník nepostoupil do druhého kola. Na Karlovarsku vyhrála Věra Procházková (ANO). Ve druhém kole výrazným rozdílem porazila Evu Chromcovou z SPD.
NSS letos dostal čtyři stížnosti, nevyhověl žádné z nich. Všech 27 letos zvolených senátorů se bude moci ujmout svého mandátu na schůzi horní komory, která začne 2. listopadu. Senátoři si na ní zvolí své vedení a rozdělí se do senátních výborů a komisí.
Horník ve stížnosti tvrdil, že byl vystaven masivní negativní kampani s nepravdivými informacemi, a to na facebooku, instagramu, webu Horník nebo vekslák, v letácích i velkoplošné venkovní reklamě s nápisem "Jan Horník (STAN) – Imunita přijde vhod“. Šlo podle něj o profesionální práci, která jej dehonestovala u tisícovek obyvatel regionu.
NSS uznal, že kampaň lze považovat za "nevybíravou až nevkusnou". Horník však na útoky reagoval a ve veřejném prostoru nabídl svá protitvrzení. "Bylo tedy na voličích, nikoli na NSS, aby byli arbitry ve věci přesvědčivosti tvrzení obsažených v negativní kampani proti němu, či naopak tvrzení, jimiž je vyvracel," stojí v rozhodnutí.
Soud připomněl, že jeho možnosti jsou limitované. Rozhodnutí voličů může změnit jen ve výjimečných případech, kdy vady volebního procesu prokazatelně ovlivní výsledek. NSS poukázal na to, že výsledek v prvním kole senátních voleb na Karlovarsku nebyl vyloženě těsný. Horník skončil čtvrtý, s odstupem téměř dvou procent za druhou postupující kandidátkou.
Dříve odmítnutou stížnost, která se týkala obvodu Frýdek-Místek, podala strana Domov kvůli tomu, že frýdecko-místecký magistrát údajně neregistroval jejího kandidáta. Proti neúspěšné registraci se strana už dříve bránila jiným návrhem, který odmítl krajský soud. Pro opětovné přezkoumávání prostřednictvím návrhu na neplatnost voleb už ale podle NSS není procesní prostor. Na Frýdecko-Místecku volby vyhrál Zdeněk Matušek, který kandidoval za ČSSD a ANO.
Podle další odmítnuté stížnosti měl soud zvážit opakování voleb v Jihlavě, kde obhájil mandát Miloš Vystrčil (ODS), a všude jinde, kde neuspělo ve druhém kole ANO. Jako důvod uvedl pisatel stížnosti výrok, který zaslechl v televizním vysílání a podle kterého se na Jihlavsko voliči "sváželi z celé republiky". Podle stížnosti to mohlo odradit potenciální voliče hnutí ANO, naopak mobilizovat odpůrce, což prý "narušilo přirozenou volbu“ mezi kandidáty.
NSS ale uvedl, že volič přesně neformuloval, čeho a proč se domáhá, a vadu návrhu ani po výzvě neodstranil. Proto soud stížnost odmítl, stejně jako další podnět, podaný opožděně.
Krajský soud zamítl stížnost na komunální volby v Tachově
Krajský soud v Plzni dnes zamítl stížnost na platnost obecních voleb v Tachově. Navrhovatel si stěžoval na údajné hrubé porušení zákona během předvolební kampaně, které podle něj poškodilo stranu dosavadního starosty a přispělo k vítězství jiného subjektu. Soud označil stížnost za souhrn spekulací nepodložených relevantními důkazy. Usnesení je na úřední desce soudu.
Na volby v Tachově přišly původně dvě stížnosti, první soud odmítl hned 11. října, protože navrhovatel nedodal soudu požadované údaje. Tachov je posledním okresním městem Plzeňského kraje, které si dosud nezvolilo nové vedení. Po rozhodnutí soudu dnes dosavadní starosta Ladislav Macák (Patrioti Tachova) ČTK řekl, že ustavující zasedání zastupitelstva zřejmě bude 7. listopadu.
Ve stížnosti na volby v Tachově, kterou se dnes soud zabýval, navrhovatel tvrdil, že před volbami byl hrubě porušen volební zákon, což "dle zpráv na facebooku a sdělení mnoha přátel a známých ovlivnilo hlasování stovek lidí.“ Kritizoval zveřejnění ankety "Koho chcete za starostu" v regionálním deníku ve středu před volbami, tedy v době, kdy už podle zákona nelze zveřejňovat volební průzkumy a odhady. Soud ale dospěl k názoru, že anketa není porušením zákona, neboť neprezentuje výsledky předvolebních či volebních průzkumů.
Další námitky se týkaly činnosti místního podnikatele, který podle stěžovatele poskytl vítěznému sdružení plochu pro billboard za symbolický nájem či údajně udělal hanobící billboard na jiné volební uskupení, a poskytl tak prostředky pro "zákeřnou kampaň" proti současnému starostovi. Nic z toho ani z dalších námitek ale soud neshledal jako porušení zákona. "Ostatní tvrzení lze společně označit za obecné proklamace vyjadřující nesouhlas s výsledkem voleb, avšak nemající žádnou schopnost prokázat, že došlo k porušení zákona o volbách, respektive k hrubému ovlivnění volebních výsledků," konstatoval soud.
Komunální volby v Tachově vyhrálo uskupení Volím Tachov, získalo deset z 21 mandátů v zastupitelstvu. Druhé skončilo uskupení Za lepší Tachov, které je spojením ČSSD s nezávislými kandidáty s šesti mandáty. Patrioti Tachova mají tři zastupitele a Idealisté pro Tachov dva. Na koalici se dohodla sdružení Volím Tachov a Za lepší Tachov. Starostou by se měl stát lídr vítězného uskupení Petr Vrána, prvním místostarostou Jan Straka (ČSSD) se sdružení Za lepší Tachov a druhou místostarostkou Vendula Machová (Volím Tachov). Sdružení dosavadního starosty Macáka skončí v opozici, Macák se do zastupitelstva vůbec nedostal.
Z devíti stížností na obecní volby v Plzeňském a Karlovarském kraji krajský soud už pět stížností odmítl a dvě zamítl. Zbývá rozhodnout o stížnostech na volby v Žluticích na Karlovarsku a v Mohelnici na jižním Plzeňsku. Při posledních komunálních volbách v roce 2018 soud přijal 20 stížností, všechny zamítl nebo odmítl.
Témata: Nejvyšší správní soud (NSS), volby
Související
10. července 2024 12:12
4. dubna 2023 15:54
14. února 2023 21:44
19. prosince 2022 14:15
13. prosince 2022 14:52
30. listopadu 2022 18:05