Část opatření ministerstva zdravotnictví z loňského září, která stanovovala rozdílnou délku uznávání negativních antigenních testů, byla v rozporu se zákonem. Test provedený přímo zdravotnickým pracovníkem se uznával 72 hodin, samotest pod on-line dohledem zdravotnického pracovníka platil 24 hodin.
Podle dnešního rozhodnutí Nejvyššího správního soudu (NSS) ministerstvo odlišnost dostatečně jasně nezdůvodnilo, například není zřejmé, jaký rozdíl ve spolehlivosti a validitě je u testu ze slin provedeného na odběrném místě a doma při on-line kontrole. Pro podrobnou argumentaci odkázal soudce Milan Podhrázký na písemné odůvodnění rozsudku.
Opatření platilo po většinu loňského září, kdy negativní antigenní test znamenal jednu z podmínek pro přístup na některé hromadné akce a do vnitřních prostor. Návrh na zrušení části opatření podal Michal Wantulok, podle kterého bylo pravidlo diskriminační. Vzhledem k tomu, že opatření už není v platnosti, soud nemohl spornou část zrušit. Mohl však zpětně konstatovat rozpor se zákonem.
Podle Wantulokova právního zástupce Vladislava Jirky postrádalo opatření logické a přezkoumatelné odůvodnění, neslo znaky svévole a zasahovalo do práv lidí, kteří si vybrali on-line variantu. Jirka navíc poukázal na to, že on-line služby jsou pro období pandemie vhodné, protože odpadá nutnost dostavit se osobně na odběrové místo. Právě na odběrových místech je riziko přenosu infekce vysoké, uvedl právník.
Náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková řekla, že samotest za on-line kontroly není podle jejího názoru zdravotní služba a existuje u něj vyšší riziko falešné negativity. "Jedná se jednoznačně o kvalitu odběru," uvedla Koziar Vašáková. Doplnila, že člověk, který si sám odebírá vzorek z nosohltanu, často neprovede stěr natolik kvalitně a důsledně jako zdravotnický pracovník.
Členové soudního senátu upozornili Koziar Vašákovou, že existují také antigenní testy ze sputa a ze slin. Náměstkyně sdělila, že testy z vykašlávaného sputa jsou relevantní jen u lidí s příznaky a trvala na tom, že ani test ze slin, pokud není proveden pod přímým dohledem zdravotníka, nemusí být dostatečně spolehlivý.
Témata: Nejvyšší správní soud (NSS), Ministerstvo zdravotnictví
Související
10. července 2024 12:12
4. dubna 2023 15:54
14. února 2023 21:44
19. prosince 2022 14:15
13. prosince 2022 14:52
30. listopadu 2022 18:05