Ministerstvo zdravotnictví

Ministerstvo zdravotnictví

Děti s černým kašlem nebudou automaticky vyřazeny z výuky

Domov

Žádné dítě, které není očkováno proti černému kašli, nebude vyřazeno z výuky. Výklad Hygienické služby Hlavního města Prahy (HSHMP), která školy informovala v dopise, že děti nebudou moci do školy, pokud se ve třídě objeví nákaza, nebyl podle ní přesný.

Vlastimil Válek (TOP 09)

Česko má mít dostatek penicilinu i antibiotik, uvedl Válek

Domov

Do České republiky míří kromě antibiotik také 300 tisíc balení klasického penicilinu. Podle ministerstva zdravotnictví by tak mělo být dostatek antibiotik pro nadcházející sezónu respiračních onemocnění. Vyplývá to z informací na webu ministerstva a z tiskové konference šéfa resortu Vlastimila Válka (TOP 09).

Ministerstvo zdravotnictví

Ministerstvo zdravotnictví navrhuje nenařizovat povinnou izolaci kvůli covidu

Domov

Ministerstvo zdravotnictví navrhuje, aby všem lidem s pozitivním testem na covid-19 už nebyla automaticky nařizována sedmidenní izolace. Lékaři nebo hygienici mají rozhodnout podle rizika. Vyplývá to z návrhu vyhlášky, který ministerstvo připravilo a zveřejnilo k připomínkám. Záměrem úřadu je podle mluvčího Ondřeje Jakoba, aby změna platila od dubna. Podle úřadu reflektuje i praxi v dalších zemích, souhlasí s ní i odborníci, kteří ministrovi radí.

Ministerstvo zdravotnictví

Náměstek MZd: Nedostupnost antibiotik je způsobena neočekávanou spotřebou

Domov

Nedostupnost antibiotik je podle náměstka ministra zdravotnictví Jakuba Dvořáčka primárně způsobena nadměrnou, výrobci neočekávanou spotřebou. Potýká se s ní celá EU, řekl na dnešní tiskové konferenci ke zhodnocení českého předsednictví EU ve zdravotnictví. Podle lékařů a lékárníků nastal výpadek jednoho ze základních antibiotik a následoval dominový efekt, kdy postupně docházejí i léky, které lékaři začali předepisovat místo něj.

Vlastimil Válek (TOP 09)

MZd: Česko při předsednictví EU pokročilo v tématu onkologie a vzácných nemocí

Domov

V ČR příští rok začne pilotní projekt včasného záchytu rakoviny prostaty, ministerstvo zdravotnictví ho letos připraví. Podle ministra Vlastimila Válka (TOP 09) jde o jeden z konkrétních výsledků toho, že téma onkologie a prevence bylo jednou z priorit českého předsednictví EU ve zdravotnictví. Dalšími byla například vakcinace, vzácná onemocnění nebo podpora Ukrajiny. Řekl to na tiskové konferenci ke zhodnocení předsednictví.

Ilustrační fotografie.

Nemocných s respiračními infekcemi za týden v ČR přibylo o třetinu

Domov

Nemocných s infekcemi dýchacích cest včetně chřipky za týden v ČR přibylo o třetinu. Ministerstvo zdravotnictví v tiskové zprávě uvedlo, že na 100.000 obyvatel eviduje 2342 nemocných. Pacientů přibývá ve všech krajích a ve všech věkových skupinách. Podle ministerstva lze aktuální situaci označit za epidemii chřipky.

Ministerstvo zdravotnictví

Od středy bude ministerstvo do potvrzených případů covidu zahrnovat i reinfekce

Domov

Ministerstvo zdravotnictví začne od středy ve statistikách ke koronaviru započítávat do potvrzených případů i podezření na opakovanou nákazu, tedy suspektní reinfekce. Dosud byly mezi potvrzené případy započítávány pouze primoinfekce, tedy první infekce covid-19 u dané osoby, a reinfekce vykazovalo ministerstvo zvlášť. Změnu úřad avizuje na svých webových stránkách ke covidu.

Milan Kubek

Domov

Prezident ČLK Kubek kritizoval ministerstvo, podle něj neodpovědělo na připomínky

Prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek dnes na sjezdu této profesní organizace v Brně označil jako arogantní přístup ministerstva zdravotnictví. Resort podle něj neodpověděl na připomínky komory k návrhu úhradové vyhlášky. Podle Kubka byla spolupráce s bývalým ministrem Adamem Vojtěchem (za ANO) špatná, spolupráce s Vlastimilem Válkem (TOP 09) ale podle něj není lepší. Válek na sjezdu promluvil dnes odpoledne a proti kritice se ohradil.

Vlastimil Válek (TOP 09)

Ministr Válek chce vrátit do hry nadstandardy ve zdravotnictví

Domov

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) chce vrátit do hry nadstandardy ve zdravotnictví. Na dnešní stranické programové konferenci v Praze připustil, že zavedení nadstandardů by vedlo k rozdělení kvality péče do dvou skupin. Nadstandardy v ČR skončily v roce 2013. Válek chce také mimo jiné posílit prevenci.

Ministerstvo zdravotnictví

MZd má na rok 2023 miliardu na covidové vakcíny a 160 mil. na Chytrou karanténu

Domov

Ministerstvo zdravotnictví počítá v rozpočtu na příští rok s miliardou korun na vakcíny proti covidu-19. Na provoz Chytré karantény resort vyhradil 160 milionů, naopak šetřit budou krajské hygienické stanice, kde skončí 134 pracovních míst. Opoziční poslanci sněmovního výboru pro zdravotnictví propouštění kritizovali, podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) nejde o odborné pracovníky, ale například řidiče, právníky nebo personalisty.

Vlastimil Válek (TOP 09)

Svět

Ministerstvo zdravotnictví chce pomoci s obnovou ukrajinského zdravotnictví

Ministerstvo zdravotnictví se chce podílet na obnově zdravotnického systému Ukrajiny. Důležité je podle něj zajistit dostatek léků a nastavit spolupráci lékařských fakult. Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09), který se při pondělní návštěvě vlády v Kyjevě setkal s ukrajinským ministrem zdravotnictví Viktorem Ljaškem, je zásadní, aby se ukrajinští zdravotníci z ČR mohli co nejdříve vrátit na Ukrajinu. Válek to uvedl v tiskové zprávě.

Vakcína, ilustrační foto.

Iniciativa žádá od ministra zdravotnictví data o bezpečnosti covidových vakcín

Domov

Uskupení Iniciativa 21 žádá od ministra zdravotnictví data o bezpečnosti covidových vakcín, v otevřeném dopise ministru zdravotnictví Vlastimilu Válkovi (TOP 09) požaduje i analýzu jejich vzorků. Bezpečnost se sleduje na celoevropské úrovni prostřednictvím Evropské agentury pro léčiva (EMA), český Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) jí předává data o hlášených podezřeních na nežádoucí účinky.

Aktuálně se děje

25. května 2024 11:19

Borrell: EU si musí vybrat, jestli podpoří instituce prosazující právní stát, nebo Izrael

Evropská unie si bude muset vybrat mezi podporou mezinárodních institucí prosazujících zásady právního státu a podporou Izraele, prohlásil šéf evropské diplomacie Josep Borrell. Reagoval na rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který Izraeli nařídil okamžité zastavení vojenské operace ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Češi se probojovali do finále MS v hokeji

Mimořádná zpráva

Češi sedmi brankami dokonale rozložili dosud suverénní Švédy a zahrají si doma na MS o zlato

Pokud byl plán svěřenců kouče Radima Rulíka pro semifinále se Švédy nenechat nic náhodě, tak to splnili měrou vrchovatou. Od začátku do konce totiž si šli za jasným cílem, nedat soupeři ani čichnout a dojít tak do vytouženého finále. Svými dvěma brankami režírovali toto neuvěřitelné tažení za vítězstvím jak David Kubalík, tak Lukáš Sedlák, přičemž nejvíc kanadských bodů zaznamenala Nečasova formace, přičemž sám Nečas zaznamenal hned čtyři z nich. A samozřejmě přispěl stále klidně chytající Lukáš Dostál.