Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ministerstvo upozorňuje cestovatele před opičími neštovicemi

Ministerstvo zdravotnictví
Ministerstvo zdravotnictví
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Ministerstvo zdravotnictví společně se Státním zdravotním ústavem (SZÚ) varuje před cestami do Afriky, kde se v současnosti rozmohla epidemie onemocnění mpox – neboli opičích neštovic.

„V případě, že se chystáte vycestovat do oblastí, kde je aktuálně hlášen výskyt mpox, doporučujeme konzultovat vhodnost očkování a dalších preventivních opatření proti mpox v centrech očkování a cestovní medicíny,“ uvedl resort zdravotnictví na svém webu.

Zvýšené opatrnosti by měli dbát lidé, kteří plánují cestu do některé z následujících zemí: Burundi, Kamerun, Středoafrická republika, Republika Kongo, Pobřeží Slonoviny, Demokratická republika Kongo, Ghana, Libérie, Keňa, Nigérie, Rwanda, Jihoafrická republika a Uganda.

V České republice se za letošní rok vyskytlo celkem 12 případů onemocnění opičími neštovicemi, vyčíslilo ministerstvo zdravotnictví.

A jaké jsou příznaky onemocnění? Podle resortu začíná horečkou, zimnicí, bolestmi hlavy, zad či svalů, dochází k vyčerpání a zduření lymfatických uzlin. Během jednoho až tří dnů od nástupu horečky se objevuje typická vyrážka, nejčastěji začíná na obličeji a šíří se na další části těla.

Světová zdravotnická organizace (WHO) ve středu vyhlásila stav ohrožení veřejného zdraví mezinárodního významu kvůli šíření opičích neštovic v afrických státech. Virus se šíří ve více než deseti afrických zemích, přičemž převládá jeho nová varianta. Na svém webu to uvedla Organizace spojených národů (OSN).

WHO se řídila doporučením nezávislých odborníků na virus opičích neštovic, kteří se setkali na pozvání organizace na zasedání výboru pro mimořádné situace. Vyhlášení stavu ohrožení nemá konkrétní důsledky. Jeho cílem je upozornit příslušné orgány po celém světě, aby se připravily na možnost vypuknutí nákazy, připomíná DPA.

Ve středu stav nouze vyhlásilo také centrum pro kontrolu a prevenci nemocí Africké unie, které upozornilo, že nákaza se šíří mimořádně rychle. Od začátku letošního roku bylo zaznamenáno přes 15 000 případů nákazy opičími neštovicemi a 461 úmrtí. To představuje nárůst o 160 procent oproti stejnému období loňského roku.

Očkování je ale důležité nejen v případě této nemoci, jak informuje SZÚ. „U osob cestujících do endemických oblastí se doporučuje přeočkování proti přenosné dětské obrně a záškrtu,“ píše.

Vzhledem k výskytu černého kašle je podle SZÚ „vhodné alespoň jednou v dospělosti současně s přeočkováním proti tetanu provést přeočkování proti černému kašli a záškrtu“, které se dává prostřednictvím kombinované vakcíny.

Cestovatel se musí povinně očkovat proti žluté zimnici při cestách do Afriky a Střední a Jižní Ameriky; proti meningokokové meningitidě, pokud odjíždí do Saúdské Arábie.

Témata:  opičí neštovice Ministerstvo zdravotnictví

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 13:14

Víkendové počasí a dobré zprávy pro milovníky zimních radovánek

Do víkendu zbývají poslední hodiny, během nichž už mnozí lidé vyrazí za zimními radovánky na české hory. Meteorologové pro ně mají dobré zprávy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy