Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jak zastavit opičí neštovice? Do Afriky míří statisíce vakcín

Očkování, ilustrační foto
Očkování, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Španělsko daruje 500 000 dávek vakcíny proti onemocnění mpox, známému také jako opičí neštovice, aby pomohlo omezit jeho šíření v Africe. V úterý to oznámilo španělské ministerstvo zdravotnictví,  uvedl server EU Observer.

Darované množství představuje 20 procent ze skladových zásob této vakcíny, které Španělsko má. Madrid zároveň vyzval Evropskou komisi, aby navrhla všem členským státům EU darovat také 20 procent svých zásob.

"Nemá smysl skladovat vakcíny, když není žádný problém, a nyní je čas to ukázat," uvedlo španělské ministerstvo.

Španělsko plánuje darovat 100 000 ampulí, což vystačí na 500 000 dávek. V prohlášení však neupřesnilo, kterým africkým zemím budou vakcíny darovány.

Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila v polovině srpna stav ohrožení veřejného zdraví mezinárodního významu kvůli šíření opičích neštovic poté, co se nemoc začala šířit z Konžské demokratické republiky do sousedních zemí. Nová varianta viru Clade 1b vzbudila obavy kvůli rychlosti šíření.

Švédsko tento měsíc jako první evropská země ohlásilo případ nákazy novou variantou Clade 1b. Infikovaný pacient se však nakazil během návštěvy africké země, kde se nemoc šíří.

Španělská ministryně zdravotnictví Mónica Garcíová minulý týden uvedla, že Španělsko má dostatečné zásoby vakcín. Kromě Španělska oznámily darování 100 000 dávek vakcíny proti mpoxu také Francie a Německo, uvádí agentura AFP. 

Témata:  opičí neštovice očkování

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 13:14

Víkendové počasí a dobré zprávy pro milovníky zimních radovánek

Do víkendu zbývají poslední hodiny, během nichž už mnozí lidé vyrazí za zimními radovánky na české hory. Meteorologové pro ně mají dobré zprávy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.