Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nové napětí v Polsku. Železniční trať se stala obětí sabotáže

Donald Tusk
Donald Tusk
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Železniční trať v Polsku poškodila sabotáž, uvedl polský premiér Donald Tusk v pondělí na sociální síti. Dosud neznámí pachatelé měli použít výbušniny. Polské úřady zatím nechtějí spekulovat o tom, zda jsou za čin zodpovědní Rusové. 

Tusk v pondělí na sociální síti X uvedl, že se podezření potvrdilo. "Na trati Varšava-Lublin došlo k sabotáži. Výbušné zařízení odpálilo a zničilo železniční trať," napsal polský premiér s tím, že na místě pracují vyšetřovatelé pod dozorem státního zastupitelství. 

Podle Tuska jsou hlášeny škody i na jiném místě na stejné trati, které se nachází blíže k Lublinu. Předseda vlády už v neděli připustil, že by se mohlo jednat o sabotáž. 

O incidentu v neděli informovala polská policie s tím, že strojvedoucí po půl osmé ráno oznámil problém se železniční infrastrukturou nedaleko stanice Mika. Nikomu se naštěstí nic nestalo. Místo poškození trati bylo uzavřeno kvůli probíhajícímu vyšetřování. 

Podle informací zveřejněných na sociální síti zmizel z trati asi metr dlouhý kus koleje. Polský web Defense24 konstatoval, že pokud půjde doopravdy o sabotáž, půjde o první případ použití výbušnin proti železniční infrastruktuře v Polsku od druhé světové války. 

Témata:  Donald Tusk vlaky Polsko

Související

Aktuálně se děje

16. listopadu 2025 21:44

Odhaleno: Proč se první dáma Eva Pavlová nezúčastnila Dukova pohřbu?

Zatímco většina smutečních hostů dorazila na pohřeb Dominika Duky s doprovodem, prezident Petr Pavel se na ceremonii objevil sám. Během obřadu v Katedrále sv. Víta usedl do první lavice, a to po boku bývalých prvních dam. Spekulace o nepřítomnosti první dámy Evy Pavlové však rychle vyjasnila sama na sociálních sítích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy