Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Polsko opráší nárazník na hranici s Běloruskem. Kvůli útoku migranta

Donald Tusk
Donald Tusk
Foto: g7germany.de

Polsko opět vytvoří na hranici s Běloruskem nárazníkovou zónu, řekl premiér Donald Tusk v reakci na úterní útok migranta na polského pohraničníka. Zóna existovala už za předchozí vlády vedené Právem a spravedlností (PiS), a to navzdory kritice lidskoprávních aktivistů. 

"Bylo nám doporučeno, že bychom měli rychle obnovit dvousetmetrovou nárazníkovou zónu v této oblasti. Jsme připraveni toto rozhodnutí přijmout začátkem příštího týdne," řekl premiér Tusk na tiskové konferenci. 

Jeden z nelegálních migrantů v úterý pobodal nožem přes plot polského vojáka, který utrpěl život ohrožující zranění. Polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz oznámil, že Polsko je připraveno zvýšit počet vojáků na hranici. 

Polsko se také chystá investovat devět miliard zlotých (přibližně 58 miliard korun) do zlepšení bezpečnostních opatření na hranicích s Ruskem a Běloruskem. Tusk v květnu představil plán zlepšení obrany asi čtyřsetkilometrové hranice s oběma zeměmi. Projekt se nazývá Východní štít a jeho cílem je dosáhnout odstrašení potenciálního agresora. 

"Přijali jsme rozhodnutí investovat do naší bezpečnosti a především do bezpečné východní hranice deset miliard zlotých. Zahajujeme velký projekt budování bezpečné hranice, včetně systému opevnění, a také takového formování terénu, které způsobí, že touto hranicí potenciální nepřítel nepronikne," uvedl polský premiér.

Práce na "Východním štítu" už podle Tuska začaly, další podrobnosti novinářům pro tuto chvíli neprozradil. 

Témata:  Donald Tusk Polsko Bělorusko migrace

Aktuálně se děje

15. června 2024 16:40

Scholz nepovažuje Putinovy mírové návrhy za věrohodné

Země skupiny G7 se na červnové schůzce nezabývaly řešením války na Ukrajině. Podle německého kancléře Olafa Scholze je totiž zřejmé, že ruský prezident Vladimir Putin nemyslí své mírové návrhy vážně. Na Scholzovo vyjádření upozornila agentura Reuters.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy