migrace

Policie ČR, ilustrační foto

Policie dopadla převaděče migrantů. Přišli si na spoustu peněz

Domov

Národní centrála proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (NCOZ) navrhla obžalobu 14 lidí, kteří měli zajišťovat přepravu ilegálních migrantů, především osob z území Turecka do České republiky či přes území České republiky do dalších zemí Evropské unie. 

Andrej Babiš

Babiš sepsul migrační pakt EU. Fialu a Rakušana obvinil ze zrady na Česku

Domov

Expremiér Andrej Babiš (ANO) označil unijní migrační pakt na čtvrteční mimořádné schůzi za největší zradu v novodobých českých dějinách, ze které obvinil premiéra Petra Fialu (ODS) a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Dohoda podle Babiše obsahuje skryté uprchlické kvóty a zavazuje země k přijímání migrantů z afrických či blízkovýchodních zemí. 

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Policisté provádí namátkové kontroly, už zastavili desítky migrantů

Svět

Slovenská vláda v Bratislavě dnes rozhodla, že od čtvrtka dočasně zavede kontroly na hranicích s Maďarskem kvůli migrační situaci. Tento krok je pokračováním podobných opatření, která v úterý ohlásily také Česká republika, Polsko a Rakousko. Krátce poté, co Česko začalo na hranicích se Slovenskem kontrolovat vytipovaná vozidla, už policie zachytila desítky nelegálních migrantů.

Petr Fiala

Do Prahy přijel Ódor, s Fialou řešili nelegální migraci do EU

Domov

Premiér Petr Fiala (ODS) v úterý přivítal v Praze slovenského protějška Ľudovíta Ódora. Předsedové vlád řešili otázku nelegální migrace do Evropské unie, zabývali se také tématy blížícího se summitu NATO. Ódor se v Česku setká také s prezidentem Petrem Pavlem.

Uprchlíci, ilustrační fotografie.

Svět

Do EU proudí migranti hlavně přes Středomoří, ukazují data

Evropská unie zveřejnila nejnovější data ohledně nelegální migrace, zatímco řecké úřady pokročily ve vyšetřování jedné z největších tragédií při převaděčství. Středeční potopení lodi si vyžádalo desítky potvrzených obětí, mrtvých je ale zřejmě mnohem více.

Vít Rakušan

Rakušan doufá, že ke zvládnutí migrační vlny budou stačit stávající opatření

Domov

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) doufá, že ke zvládnutí migrační vlny v letošním roce budou stačit stávající opatření a nebude nutné znovu zavádět kontroly na hranicích se Slovenskem. Jejich zavedení ale nevyloučil. Dnes to řekl ve videu, které zveřejnil na svém twitteru. Kvůli nárůstu migrace zejména ze Sýrie zavedla česká vláda kontroly hranic se Slovenskem loni v září, trvaly do začátku února.

Giorgia Meloniová

Svět

Italská premiérka je spokojená s výsledkem summitu EU ohledně migrace

Italská premiéra Giorgia Meloniová dnes řekla, že je spokojená s výsledky summitu EU ohledně migrace. V Evropské radě zaznamenala změnu postoje a větší důraz na ochranu vnějších hranic, řekla novinářům. Odmítla také kritiku některých komentátorů, že před summitem jednala s českým premiérem Petrem Fialou a šéfem polské vlády Mateuszem Morawieckým.

Policie ČR, ilustrační foto

Policie od loňska na hranicích zadržela 9660 lidí, vstup odmítla 2636 migrantům

Domov

Při stálých kontrolách, které na česko-slovenských hranicích skončily v noci na dnešek, policie od jejich zavedení loni v září zajistila 9660 nelegálních migrantů, vstup do země neumožnila 2636 migrantům. Zadržela 142 lidí podezřelých z převaděčství. Vyplývá to z upřesněných údajů, které dnes policie zveřejnila na twitteru.

Rusko, Kreml

STEM: Češi se v ochraně proti Rusku spoléhají na společný postup v EU

Domov

Česká veřejnost spoléhá v bezpečnosti a ochraně proti Rusku podle zjištění sociologického ústavu STEM na Evropskou unii. Nadpoloviční většina Čechů soudí, že by se státy unie měly společně chránit před působením Ruska, které před devíti měsíci zahájilo invazi na Ukrajinu, a společně by měly postupovat také při ochraně hranic, řešení migrace, výcviku armád nebo nákupu plynu.

Uprchlíci, ilustrační fotografie.

Do Británie letos přes Lamanšský průliv připlulo přes 40.000 migrantů

Svět

Do Británie letos na malých lodích přes Lamanšský průliv připlulo už přes 40.000 migrantů. Vyplývá to z dat, která dnes zveřejnilo britské ministerstvo obrany. Podle něj se jen za sobotu takto snažilo dostat do země téměř 1000 běženců, kteří se k britským břehům dostali na 22 lodích. Loni za celý rok napočítaly britské úřady 28.500 migrantů, kteří připluli přes průliv z Francie.

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Na jižní Moravě přibývá pokusů o přechod ze Slovenska přes zelenou hranici

Domov

Na jižní Moravě přibývá pokusů o přechod ze Slovenska do Česka přes zelenou hranici. Policie se snaží na změny strategií a tras migrantů reagovat. Nasazuje speciální techniku, například vrtulníky nebo drony s termovizí, informoval dnes v tiskové zprávě policejní mluvčí Petr Vala. Zveřejnil také video. Například za čtvrtka na pátek hlídky zajistily 205 lidí, doplnil.

Uprchlíci, ilustrační fotografie.

Eurokomisařka: EU musí ohledně migrace spolupracovat se západním Balkánem

Svět

Balkánskou cestou do Evropské unie přichází třikrát více lidí než loni a desetkrát více než v roce 2018. Na dnešní tiskové konferenci po prvním dnu konference o migraci v rámci takzvaného Pražského procesu to řekla eurokomisařka Ylva Johanssonová. Podle ní je třeba sladit vízovou politiku EU a západního Balkánu, podporovat unijní pohraniční agenturu Frontex nebo zintenzivnit potírání pašeráctví.

Ilustrační fotografie.

Německo řeší migrační politiku. Opozice vyčítá vládě chybějící kontroly s Českem

Svět

Německé kontroly na hranicích s Rakouskem nedávají smysl, když chybí ostraha pomezí s Českem, přes které nyní do Německa vede migrační trasa. Během dnešní debaty ve Spolkovém sněmu to prohlásila místopředsedkyně opoziční frakce CDU/CSU Andrea Lindholzová. Konzervativní unie CDU/CSU, která je největší opoziční silou v parlamentu, požaduje po vládě sociálnědemokratického kancléře Olafa Scholze razantní zpřísnění migrační politiky.

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 18:30

Univerzita nesouhlasí s odložením případu střelby na FF UK

Univerzita Karlova (UK) v pondělí podá stížnost proti policejnímu usnesení o odložení případu tragického prosincového útoku v budově Filozofické fakulty. Při střelbě zemřelo 14 lidí.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy