Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Do Británie letos přes Lamanšský průliv připlulo přes 40.000 migrantů

Uprchlíci, ilustrační fotografie.
Uprchlíci, ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Do Británie letos na malých lodích přes Lamanšský průliv připlulo už přes 40.000 migrantů. Vyplývá to z dat, která dnes zveřejnilo britské ministerstvo obrany. Podle něj se jen za sobotu takto snažilo dostat do země téměř 1000 běženců, kteří se k britským břehům dostali na 22 lodích. Loni za celý rok napočítaly britské úřady 28.500 migrantů, kteří připluli přes průliv z Francie.

Počet migrantů, kteří bez potřebných dokladů míří do Spojeného království riskantní cestou přes moře, v posledních letech strmě roste. V roce 2018 zvolily tuto trasu tři stovky migrantů, o rok později jich bylo přes 1800 a v roce 2020 na 8500.

Letos zatím úřady v Británii zachytily 40.885 migrantů, kteří připluli přes Lamanšský průliv. V sobotu jich navzdory nepříznivému podzimnímu počasí za jediný den přibylo 972.

Británie usiluje o dohodu s Francií, která by vedla ke zvýšení počtu hlídek na francouzském pobřeží, což by mělo plavby migrantů znesnadnit. Londýn chce migranty odradit i svými plány, podle kterých mají žadatelé o azyl čekat na vyřízení svých žádostí mimo Británii. Britská vláda už uzavřela ohledně přemístění žadatelů o azyl dohodu s Rwandou.

Témata:  Velká Británie uprchlíci migrace

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.