Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Policie od loňska na hranicích zadržela 9660 lidí, vstup odmítla 2636 migrantům

Policie ČR, ilustrační foto
Policie ČR, ilustrační foto
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Při stálých kontrolách, které na česko-slovenských hranicích skončily v noci na dnešek, policie od jejich zavedení loni v září zajistila 9660 nelegálních migrantů, vstup do země neumožnila 2636 migrantům. Zadržela 142 lidí podezřelých z převaděčství. Vyplývá to z upřesněných údajů, které dnes policie zveřejnila na twitteru.

Policisté při kontrolách, které Česko zavedlo koncem září kvůli nárůstu migrace, prověřili celkem 3,2 milionu lidí překračujících hranici.

V příhraničním prostoru na silnicích i mimo ně zůstane zvýšený dohled policie. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) ve středu po jednání vlády oznámil, že podmínky na hranici může kabinet operativně měnit. Jihomoravský policejní ředitel Leoš Tržil v sobotu novinářům řekl, že ode dneška budou kontroly pouze namátkové. Policie bude podle něj nadále monitorovat pohyb na hraničních přechodech, na zelené hranici i situaci v příhraničních obcích. Na ostrahu hranic bude vyčleněno na denní směně 39 policistů, což je zhruba desetina stavu z doby nejvyššího nasazení.

Policejní mluvčí Pavla Jiroušková ČTK řekla, že po ukončení stálé kontroly na česko-slovenských hranicích moravskoslezská policie na základě vyhodnocení bezpečnostní situace přijala své vlastní bezpečnostní opatření. "To od neděle 5. února spočívá ve zvýšeném výkonu služby v příhraničním prostoru a v blízkosti bývalých hraničních přechodů se Slovenskem, zaměřujeme se na namátkové kontroly pobytu cizinců a jejich dokladů. Aktivní zůstávají i nadále společné hlídky českých a slovenských policistů, kteří v Čadci kontrolují vytipované mezinárodní vlaky mířící do naší republiky, zda se v nich nenachází nelegální migranti," řekla Jiroušková. V některých dnech budou čeští a slovenští policisté společně kontrolovat také úseky zelené hranice.

Jiroušková doplnila, že v sobotu, poslední den kontrol, navštívil policisty sloužící na hranicích se Slovenskem krajský policejní ředitel Tomáš Kužel. "Poděkoval jim za jejich nasazení ve službě, která byla mnohdy ve velmi náročných klimatických podmínkách," uvedla.

Vláda vyčerpala čtyři měsíce z půlroční lhůty, po kterou mohou země schengenského prostoru rozhodnout o dočasných hraničních kontrolách. Zavedla je po strmém nárůstu počtu migrantů zejména ze Sýrie, kteří přes Slovensko a ČR mířili do států západní Evropy. Při kontrolách na česko-slovenských hranicích vypomáhali vojáci a celníci, vláda jejich počet postupně snižovala.

Témata:  Policie ČR migrace hranice

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 18:45

Policie brzy uzavře případ Vrbětice. Rakušan řekl, že vyšetřování finišuje

Policie by v květnu mohla uzavřít vyšetřování explozí v muničních skladech ve Vrběticích. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v nedělním vydání pořadu Otázky Václava Moravce potvrdil, že policejní vyšetřování finišuje. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy