reklama

"Jsem premiérem Polské republiky. Jsem odpovědný za bezpečnost Polska a jeho občanů. Proto jako odpovědný politik odmítám celý odstavec závěrů summitu, který se týká migrace," napsal Morawiecki na sociální síti X.

Podle polského premiéra začal Brusel letos v červnu implementovat plán, kterým se přihlásil k přijímání ilegálních migrantů a trestání těch států, které je přijímat nechtějí. "Včera jsem řekl několika premiérům, že Polsko to definitivně odmítá z důvodu bezpečnosti naší země," dodal podle TVP.

Zástupci členských zemí unie ve středu dospěli k dohodě, podle které mohou země u pobřeží Středozemního moře pod náporem migrantů urychlit azylové procedury a žádat o pomoc od ostatních členských států, ať už finanční nebo ve formě relokací běženců.

Nyní se ještě čeká jednání s Evropským parlamentem, cílem je vznik funkčního migračního systému před eurovolbami v příštím roce. Hlasování se uskuteční od čtvrtka 6. do neděle 9. června 2024.

TVP připomněla, že Varšava přijala od konce loňského února několik milionů Ukrajinců, kteří uprchli ze své vlasti před válkou.