Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki

Morawiecki si kopl do EU. V Polsku vzbudila jeho slova pozdvižení

Svět

Bývalý polský premiér Mateusz Morawiecki označil Brusel v rozhovoru pro maďarský týdeník Mandiner za hrozbu pro evropskou demokracii. EU podle něj zadržením fondů ovlivnila výsledek polských parlamentních voleb. Představitelé současné polské vlády jej za tyto výroky ostře zkritizovali. 

Mateusz Morawiecki

Nová vláda Morawieckého složila přísahu, hlasování o důvěře asi neustojí

Svět

Nová vláda Mateusze Morawieckého složila v pondělí přísahu v Prezidentském paláci. Prezident Andrzej Duda vyjádřil radost nad "obrovským zastoupením žen" ve vládě, což ho potěšilo. Při rozhovoru o představených výzvách dle serveru Polsat News uvedl, že v polském energetickém sektoru začíná nová éra, a to éra jaderné energie.

Mateusz Morawiecki

Domov

Morawiecki začne sestavovat vládu, pověřil ho prezident Duda

Polský prezident Andrzej Duda pověřil na základě výsledků říjnových parlamentních voleb sestavením vlády současného premiéra Mateusze Morawieckého. Informují o tom zahraniční média včetně stanice ABC News. Děje se tak navzdory tomu, že vítězné Právo a spravedlnost zřejmě nedokáže sestavit koalici.

Mateusz Morawiecki

Morawiecki vyzval Ukrajinu, aby umožnila exhumaci obětí masakrů na Volyni

Svět

Podle polského premiéra Mateusze Morawieckého se Polsko a Ukrajina nikdy úplně neusmíří, dokud nebudou nalezeny a pohřbeny ostatky všech Poláků zabitých ukrajinskými nacionalisty za druhé světové války. Tato vyjádření učinil dnes v souvislosti s oslavou 80. výročí masakrů na Volyni, při kterých ukrajinští nacionalisté zaútočili na polské vesnice.

Mateusz Morawiecki

Svět

Polsko chce po NATO rozmístění jaderných zbraní na svém území

Polsko požádalo o zařazení do programu Severoatlantické aliance umožňujícího sdílení jaderných zbraní v reakci na ohlášené rozmístění ruských jaderných zbraní v Bělorusku, uvedl dnes polský premiér Mateusz Morawiecki. Mluvčí Bílého domu pro záležitosti národní bezpečnosti John Kirby však uvedl, že Spojené státy nevidí potřebu změn v rozmístění svých jaderných zbraní. Uvedl to server European Pravda.

Petr Fiala a Mateusz Morawiecki.

Fiala s dalšími dvěma premiéry podpořil Ukrajinu v boji proti ruské agresi

Svět

Premiéři Petr Fiala, Eduard Heger a Mateusz Morawiecki opět podpořili Ukrajinu v jejím boji s Ruskem. Ve společném článku pro magazín Foreign Affairs k probíhajícímu konfliktu uvedli, že je pro ně přípustný jen takový mír, se kterým bude souhlasit napadená země. Válka na Ukrajině probíhá od konce loňského února.

Mateusz Morawiecki

Po slovech Morawieckého o Tchaj-wanu ho Čína obviňuje z vměšování do jejích věcí

Svět

Čínské velvyslanectví ve Varšavě dnes odsoudilo vyjádření polského premiéra Mateusze Morawieckého, který ve čtvrtek během návštěvy Spojených států varoval, že pokud Rusko dobyde Ukrajinu, může druhý den Čína zaútočit na Tchaj-wan. Ambasáda v prohlášení dala najevo "silnou nespokojenost a rozhodný odpor" a vzkázala Polsku, že otázka Tchaj-wanu je čínskou vnitřní záležitostí.

Mateusz Morawiecki

Vztahy mezi Polskem a Maďarskem se hodně změnily, uvedl Morawiecki

Svět

Kdysi blízký vztah Polska s Maďarskem se velmi změnil kvůli postoji Budapešti k Ukrajině a k Rusku, prohlásil dnes polský premiér Mateusz Morawiecki v americkém institutu Atlantická rada. Varšava podle něj nyní více spolupracuje s Rumunskem a pobaltskými státy. Ministerský předseda neuvedl, jaké důsledky má ochlazení vztahů s Maďarskem, ale konzervativní vlády dvojice členských zemí Evropské unie bývaly silnými spojenci ve sporech s Bruselem ohledně právního státu, migrace a práv skupiny LGBT+, poznamenala agentura Reuters.

Mateusz Morawiecki

Svět

Ukrajina si objednala od Polska 100 bojových vozidel, řekl Morawiecki

Ukrajina si v Polsku objednala 100 nových bojových kolových vozidel pěchoty Rosomak. Uvedl to na twitteru polský premiér Mateusz Morawiecki, který dnes navštívil výrobní závod těchto vozů v Horním Slezsku. Zakázka bude financována z peněz EU, které dostává Polsko, a z peněz USA, které dostává Ukrajina.

Mateusz Morawiecki

Polsko už dodalo Ukrajině čtyři tanky Leopard 2, řekl v Kyjevě Morawiecki

Svět

Polsko dodalo Ukrajině čtyři tanky Leopard 2, další budou brzy následovat. Podle agentury Reuters a serveru Onet.pl to dnes řekl polský premiér Mateusz Morawiecki v Kyjevě, kam se vypravil v den prvního výročí ruské invaze do země. Setkal se rovněž s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, který potvrdil, že první tanky německé výroby dodané Varšavou už dorazily a posílí ukrajinskou obranu.

Mateusz Morawiecki

Morawiecki je na první výročí ruské invaze v Kyjevě

Svět

Do Kyjeva dnes přicestoval polský premiér Mateusz Morawiecki, informovala polská tisková agentura PAP. V den prvního výročí ruské invaze na Ukrajinu se podle ní ministerský předseda setkal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a položil věnec u pamětní zdi, která připomíná padlé ukrajinské vojáky.

Mateusz Morawiecki a Petr Fiala.

Fiala mluvil s Morawieckým o dopravě a energetické bezpečnosti

Svět

Premiér Petr Fiala se dnes ve Varšavě sešel se svým polským protějškem Mateuszem Morawieckým. V rámci strategické spolupráce jednali o společné dálnici D11, propojovacím plynovodu Stork II či o polských terminálech na zkapalněný zemní plyn (LNG), jejichž kapacitu si chce Česká republika pronajmout. Fiala o tom po skončení schůzky informoval novináře.

Mateusz Morawiecki

Svět

Polsko je připravené za určitých podmínek poskytnout Ukrajině stíhačky MiG

Polsko je připravené Ukrajině poskytnout k obraně proti ruské invazi stíhačky MiG-29, ale jen pokud bude v této podpoře součástí širší koalice zemí v Severoatlantické alianci (NATO). Dnes to řekl polský premiér Mateusz Morawiecki, který tak zopakoval již známé polské stanovisko, informovala agentura Reuters.

Mateusz Morawiecki

Polsko letos vydá na obranu čtyři procenta HDP, řekl premiér Morawiecki

Svět

Polsko letos vydá na obranu čtyři procenta hrubého domácího produktu, oznámil dnes jeho premiér Mateusz Morawiecki. Řekl, že v době ruské agrese proti Ukrajině Polsko musí urychlit zbrojení. Členské země NATO, mezi něž Polsko patří, mají ročně na obranu vydávat dvě procenta HDP.

Mateusz Morawiecki

Varšava je připravena dát Ukrajině 60 modernizovaných tanků, uvedl Morawiecki

Svět

Varšava je připravena poslat Ukrajině kromě 14 tanků německé výroby Leopard 2 rovněž 60 modernizovaných tanků, včetně 30 strojů PT-91 Twardy. V rozhovoru s kanadskou stanicí CTV News to řekl polský premiér Mateusz Morawiecki. Tanky PT-91 Twardy jsou v podstatě modernizované stroje sovětské konstrukce T-72. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes na twitteru Polsku za příslib desítek tanků poděkoval.

Aktuálně se děje

25. května 2024 11:19

Borrell: EU si musí vybrat, jestli podpoří instituce prosazující právní stát, nebo Izrael

Evropská unie si bude muset vybrat mezi podporou mezinárodních institucí prosazujících zásady právního státu a podporou Izraele, prohlásil šéf evropské diplomacie Josep Borrell. Reagoval na rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který Izraeli nařídil okamžité zastavení vojenské operace ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Češi se probojovali do finále MS v hokeji

Mimořádná zpráva

Češi sedmi brankami dokonale rozložili dosud suverénní Švédy a zahrají si doma na MS o zlato

Pokud byl plán svěřenců kouče Radima Rulíka pro semifinále se Švédy nenechat nic náhodě, tak to splnili měrou vrchovatou. Od začátku do konce totiž si šli za jasným cílem, nedat soupeři ani čichnout a dojít tak do vytouženého finále. Svými dvěma brankami režírovali toto neuvěřitelné tažení za vítězstvím jak David Kubalík, tak Lukáš Sedlák, přičemž nejvíc kanadských bodů zaznamenala Nečasova formace, přičemž sám Nečas zaznamenal hned čtyři z nich. A samozřejmě přispěl stále klidně chytající Lukáš Dostál.