reklama

"Jako první evropská země dodáváme první čtyři polské tanky Leopard 2 A4. Brzy předáme i další," oznámil v ukrajinské metropoli Morawiecki podle webu Onet. Zelenskyj převzetí prvních strojů z Polska na společné tiskové konferenci s Morawieckým potvrdil a polskému premiérovi poděkoval.

"Polsko a Evropa stojí na vaší straně. Rozhodně vás neopustíme, budeme Ukrajinu podporovat až do úplného vítězství nad Ruskem," uvedl dále Morawiecki podle agentury Reuters.

Morawieckého kancelář později na twitteru zveřejnila fotografie z předávacího aktu, na kterém byli přítomni také ukrajinský premiér Denys Šmyhal a ministr obrany Oleksij Reznikov. "Jsme vděčni Polsku za rozhodné kroky, které přibližují Ukrajinu k vítězství," uvedl Šmyhal s tím, že Ukrajina bude pokračovat v rozšiřování koalice pro dodávky tanků.

Polsko už dříve oznámilo, že Ukrajině dodá 14 tanků německé výroby Leopard 2. Zelenskyj podle portálu onet.pl počítá s tím, že jeho země od 12 států získá stovku těchto strojů.

Německo v lednu po nátlaku spojenců slíbilo, že Ukrajině dodá tanky Leopard 2, a povolilo, aby tyto stroje německé výroby předaly Kyjevu i jiné země. Ve čtvrtek při jednání se Zelenským dodávku až deseti těchto vozidel přislíbil španělský premiér Pedro Sánchez.

Berlín dnes oznámil, že poskytne Ukrajině 18 tanků Leopard 2A6 namísto původně slibovaných 14. Spolu s leopardy dodanými ze Švédska a Portugalska by tak měl vzniknout celý tankový prapor s 31 stroji. Kanada dnes uvedla, že k původně čtyřem slibovaným leopardům přidá další čtyři.