Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česko by mělo podle Fialy za 77 tanků Leopard 2A8 zaplatit 52 miliard

Petr Fiala
Petr Fiala
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Česko by mělo za 77 tanků Leopard 2A8 zaplatit 52 miliard korun, řekl dnes na tiskové konferenci premiér Petr Fiala (ODS). Vláda udělala další krok k jejich nákupu a rozhodla o přistoupení k dohodě o společném pořízení tanků s několika evropskými zeměmi, vedenými Německem.

Tyto tanky nahradí sovětskou techniku a po roce 2030 by česká armáda měla disponovat 122 tanky Leopard.

Fiala zdůraznil, že schválení dohody není konečným souhlasem s nákupem, ale je to nezbytný mezikrok. Spolupráce s dalšími zeměmi podle něj přináší výhody, jako je snížení ceny díky množstevní slevě a zapojení českých firem do dodavatelského řetězce.

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) uvedla, že koalici zemí zájemců o nákup tanků vede Německo, které už uzavřelo smlouvu s výrobcem, německo-francouzskou společností KNDS. Česko pořídí tanky Leopard 2A8 v šesti různých modifikacích.

Fiala také připomněl, že Německo nabídlo Česku 14 tanků Leopard 2A4 a jedno vyprošťovací vozidlo, jejichž cena bude v řádu jednotek miliard korun, jak dnes uvedlo ministerstvo obrany.

Stejný počet tanků už Německo Česku darovalo za pomoc Ukrajině, přičemž další dar ve stejném množství vláda oznámila letos v únoru. Podle Fialy budou tanky darovány v blízké budoucnosti, a tak by po roce 2030 měla česká armáda mít celkem 122 tanků Leopard.

Témata:  Petr Fiala (ODS) tanky

Aktuálně se děje

14. července 2024 17:59

Hamás vzdal snahu o příměří v Gaze. Jednání s Izraelem končí

Konec války v Pásmu Gazy se opět oddálil. Palestinské militantní hnutí Hamás v neděli oznámilo, že se stahuje z vyjednávání o příměří, informoval web France24. Hamás konstatoval, že je připraven obnovit jednaní ve chvíli, kdy Izrael prokáže, že skutečně stojí o uzavření dohody. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy