"Naše vztahy s Maďarskem se hodně změnily kvůli maďarskému postoji k Ukrajině a Rusku, to je fakt. Kdysi jsme měli velmi silnou spolupráci na úrovni visegrádské skupiny, nyní je mnohem menší," řekl Morawiecki ve Washingtonu. Takzvanou visegrádskou čtyřku tvoří kromě Polska a Maďarska také Česko a Slovensko. "Místo Maďarska spolupracujeme velmi úzce s Rumunskem a s Pobaltím, proto jsem řekl, že východoevropské země - bez Maďarska - mají na dění na Ukrajině stejný názor," dodal polský premiér.

Vlády Polska a Maďarska byly před ruskou invazí na Ukrajinu blízkými spojenci, ale poté, co loni v únoru do sousední země vpadla ruská invazní vojska, se v názorech rozcházejí. Zatímco Varšava je jedním z nejsilnějších podporovatelů Kyjeva, Budapešť se pod vedením premiéra Viktora Orbána chová vstřícně vůči Rusku.

Morawiecki podle polské tiskové agentury PAP také uvedl, že svět musí podporovat Ukrajinu, pokud chce, aby si nezávislost uchoval asijský Tchaj-wan. "Nemůžete dnes a zítra chránit Ukrajinu prohlášením, že Tchaj-wan není naším zájmem. Potřebujeme podpořit Ukrajinu, pokud chceme, aby zůstal nezávislý Tchaj-wan. Pokud bude dobyta Ukrajina, může druhý den Čína zaútočit na Tchaj-wan," uvedl premiér. Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem, pokud vyhlásí nezávislost. Ostrov přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle.

Podle agentury AFP polský premiér při vystoupení v Atlantické radě kritizoval - aniž by ho jmenoval - francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Šéf Elysejského paláce totiž po návratu z Pekingu mimo jiné hovořil o potřebě větší nezávislosti Evropy na Spojených státech například ve vztahu k Číně a Tchaj-wanu. Morawiecki nyní postoj některých Evropanů vůči Číně označil za krátkozraký.

"Krátkozrace se obracejí k Číně, aby mohli prodávat evropské výrobky za obrovskou geopolitickou cenu, čímž naši závislost na Číně spíše zvyšují," uvedl polský představitel, podle něhož některé evropské země dělají v případě Číny stejnou chybu, jakou dělaly s Ruskem.

reklama