reklama

Polský premiér Mateusz Morawiecki po zahájení schůze nově obnovené dolní komory parlamentu odstoupil i spolu se svou vládou, což byl očekávaný formální krok, který vyžaduje polská ústava.

Vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) získala ve volbách z 15. října největší počet křesel, ale ne většinu. Přesto ji prezident Andrzej Duda pověřil jako první sestavením nové vlády. Podle analytiků ale nemá šanci, aby se jí to povedlo.

Duda v úvodním projevu před členy parlamentu oznámil, že je "připraven" spolupracovat s novými zákonodárci, ale pochválil své spojence z PiS za podle něj "osm dobrých let", po kterých byli u moci.

Tři strany nakloněné Evropské unii a vedené bývalým premiérem a předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem získaly dostatek hlasů, aby měly většinu, a už připravují novou vládu. Musí však nejprve počkat, až svou snahu o sestavení vlády završí PiS.

"Toto je ve více než 30leté historii demokratického Polska nevídaná situace," řekl Stanislaw Mocek, sociolog a rektor univerzity Collegium Civitas ve Varšavě. "První hlasování v pondělí ukáží skutečnou rovnováhu sil v novém zákonodárném shromáždění," dodal Mocek.

Nově zvolení poslanci si musí zvolit i nové vedení dolní komory parlamentu. PiS má v dolní komoře parlamentu 194 křesel, opozice nakloněná EU má 248 křesel. Podle experta je ale snaha PiS sestavit novou vládu odsouzena k neúspěchu. Strana "jen hraje o čas", aby získala další finance.

Šéfové stran, které se snaží vytvořit následující vládní koalici v Polsku, už minulý týden podepsali koaliční dohodu. Tusk zdůraznil, že tyto strany jsou připraveny převzít odpovědnost za Polsko.

"Velmi jsme chtěli, aby Poláci viděli, že věci jdou správným směrem. Chtěli jsme ukázat, že jsme připraveni ujmout se odpovědnosti za naši vlast," uvedl před podpisem koaliční smlouvy Tusk

Tuskova Občanská koalice bude spolupracovat s Třetí cestou, kterou tvoří lidovci, a stranou Polsko 2050 Szymona Holowni, společně s Novou levicí. Tyto tři politické subjekty mají dohromady 248 křesel ve 460členném Sejmu, dolní komoře parlamentu.

Dohodly se, že premiérem bude Tusk, zatímco vicepremiéry zastávají předseda lidovců Wladyslaw Kosiniak-Kamysz a Krzysztof Gawkowski z Nové levice.

Tusk se zdržel komentování pověření prezidenta Dudy sestavením vlády současného premiéra Morawieckého, ačkoliv naznačil, že jde o taktické rozhodnutí prezidenta Dudy.

Strany budoucí polské vládní koalice zdůraznily svůj záměr obnovit principy právního státu a plánují změny ve veřejnoprávních médiích. Také se zavázaly posílit práva žen, včetně obnovení financování umělého oplodnění metodou in vitro ze státních peněz. Některé nejistoty vznikly ohledně jejich postojů k potratům, které jsou v Polsku prakticky zakázány od dvouletého rozhodnutí ústavního soudu.