Maďarsko

Péter Magyar (TISZA)

Orbán má nového nepřítele. Péter Magyar do ulic přivedl desítky tisíc lidí

Svět

Maďarský právník a bývalý diplomat administrativy premiéra Viktora Orbána, Péter Magyar, který v posledních týdnech vedl dva masové protesty proti Orbánově vládě, nyní zakládá politickou stranu nazvanou TISZA - Tisztelet és Szabadság Párt (Strana respektu). Tuto informaci zveřejnil ve čtvrtek na svém Facebooku.

Jair Bolsonaro (vlevo)

Bolsonaro se může skrývat v Maďarsku, naznačil deník

Svět

Bývalý brazilský prezident Jair Bolsonaro byl nedávno dva dny hostem na maďarském velvyslanectví v Brazílii. Oznámili to v pondělí jeho právníci, kteří zároveň popřeli, že by se tam jejich klient skrýval před zákonem.

Maďarsko

Maďarsko neplánuje další měsíc jednat o vstupu Švédska do NATO

Svět

Maďarský parlament zřejmě nebude další měsíc jednat o vstupu Švédska do NATO. Sejde se sice příští týden, hlasování ale není na programu a do konce podzimní schůze, tedy do 12. prosince, se hlasování o této otázce neobjevuje v parlamentním kalendáři. Uvedl to server hvg.hu.

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Orbánův návrh zákona o ochraně "suverenity" se nelíbí opozici ani kritikům

Svět

Plán maďarské vládní strany Fidesz předložit v úterý parlamentu návrh zákona o ochraně "suverenity" Maďarska vyvolává obavy místní opozice, nevládních organizací a nezávislých médií. Kritici tvrdí, že jde o pokus premiéra Viktora Orbána umlčet zbývající kritické hlasy a posílit svou moc. Uvedl to server The Guardian.

NATO

Maďarsko zatím neplánuje hlasovat o vstupu Švédska do NATO

Svět

V programu aktuálního plenárního zasedání maďarského parlamentu není zařazeno schvalování vstupu Švédska do Severoatlantické aliance. Pro server atv.hu to uvedlo tiskové oddělení zákonodárného sboru. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg přitom očekává přijetí Švédska do aliance během schůzky ministrů zahraničních věcí 28. a 29. listopadu.

Evropský parlament

Maďarsko bude příští rok předsedat EU. Vídeň se Budapešti zastává

Domov

Evropský parlament (EP) 1. června vyjádřil vážné obavy ohledně vývoje v Maďarsku vzhledem k nadcházejícímu maďarskému předsednictví v Radě EU ve druhém pololetí roku 2024. Europoslance znepokojuje stav hodnot EU v Maďarsku, některým zemím se ale představa, že by o svou pozici Maďarsko přišlo, nezamlouvá.

Péter Szijjártó

Maďarsko blokuje pomoc Ukrajině, stanovilo si podmínky

Svět

Maďarsko stanovilo podmínky, za kterých uvolní unijní finanční prostředky určené na vojenskou pomoc Ukrajině. Jednou z nich je požadavek, aby Kyjev vyškrtl banku OTP ze seznamu sponzorů války. Uvedl to ve středu maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó.

Aktuálně se děje

25. května 2024 11:19

Borrell: EU si musí vybrat, jestli podpoří instituce prosazující právní stát, nebo Izrael

Evropská unie si bude muset vybrat mezi podporou mezinárodních institucí prosazujících zásady právního státu a podporou Izraele, prohlásil šéf evropské diplomacie Josep Borrell. Reagoval na rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který Izraeli nařídil okamžité zastavení vojenské operace ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Češi se probojovali do finále MS v hokeji

Mimořádná zpráva

Češi sedmi brankami dokonale rozložili dosud suverénní Švédy a zahrají si doma na MS o zlato

Pokud byl plán svěřenců kouče Radima Rulíka pro semifinále se Švédy nenechat nic náhodě, tak to splnili měrou vrchovatou. Od začátku do konce totiž si šli za jasným cílem, nedat soupeři ani čichnout a dojít tak do vytouženého finále. Svými dvěma brankami režírovali toto neuvěřitelné tažení za vítězstvím jak David Kubalík, tak Lukáš Sedlák, přičemž nejvíc kanadských bodů zaznamenala Nečasova formace, přičemž sám Nečas zaznamenal hned čtyři z nich. A samozřejmě přispěl stále klidně chytající Lukáš Dostál.