reklama

Polský prezident Andrzej Duda jmenoval Morawieckého premiérem 27. listopadu. Pro vyslovení důvěry dnes hlasovalo 190 zákonodárců, zatímco 266 jich bylo proti, informovala TVP.

Parlament má ještě během pondělí rozhodnout o tom, kdo bude novým premiérem. Očekává se nominace expremiéra a někdejšího předsedy Evropské rady Donalda Tuska, jehož proevropská Občanská koalice hodlá sestavit vládní koalici společně se středovou Třetí cestou a Novou levicí.

Tato tři uskupení mají většinu v dolní komoře polského parlamentu, Sejmu. Jejich zástupci vyzývali prezidenta Dudu, aby jmenoval premiérem toho, kdo má šanci získat důvěru. Hlava státu ale již před volbami avizovala, že pověří vítěze voleb. Tím se stalo Morawieckého Právo a spravedlnost. Šance strany na nalezení koaličního partnera však hodnotili politologové od začátku jako mizivé.

Celkem se do Sejmu dostalo pět politických uskupení. Právo a spravedlnost, které vládne v Polsku osm let, získalo 35,67 procenta hlasů, zatímco Občanská koalice dosáhla 30,46 procenta. Třetí cestu podpořilo více než 14,4 procenta voličů, a čtvrté místo obsadila Nová levice s 8,55 procenta hlasů. Do parlamentu se také probojovala ultrapravicová Konfederace s 7,14 procenta hlasů.