Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Morawiecki si kopl do EU. V Polsku vzbudila jeho slova pozdvižení

Mateusz Morawiecki
Mateusz Morawiecki
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Bývalý polský premiér Mateusz Morawiecki označil Brusel v rozhovoru pro maďarský týdeník Mandiner za hrozbu pro evropskou demokracii. EU podle něj zadržením fondů ovlivnila výsledek polských parlamentních voleb. Představitelé současné polské vlády jej za tyto výroky ostře zkritizovali. 

Morawiecki v rozhovoru vyjádřil názor, že jedinou podmínkou Evropské unie pro vyplacení prostředků z unijního plánu obnovy bylo, aby se v Polsku vrátila k moci Občanská platforma vedená současným polským premiérem Donaldem Tuskem. 

Evropská komise podle bývalého předsedy vlády blokovala eurofondy pro Polsko ve snaze "ovlivnit výsledek demokratických voleb suverénního členského státu". To považuje za vážnou hrozbu pro evropskou demokracii. 

Politik opoziční strany Právo a spravedlnost se rovněž domnívá, že komise nadále rozšiřuje svou moc, přičemž Tusk je nástrojem pro dosažení cílů Evropské lidové strany. Tusk se proti jeho slovům ohradil na sociální síti X.

"Oznámit na výročí našeho vstupu do EU v Budapešti v proruském týdeníku, že Brusel - ne Moskva - je hrozbou pro demokracii v Evropě... Kdysi se takovým lidem říkalo užiteční idioti, v tom lepším případě," napsal současný polský premiér. 

Například vládní poslanec Michal Szczerba označil Morawieckého za "ruskou onuci". "Podporovat Orbána, přítele Putina a zároveň útočit na EU, která pomáhá naší bezpečnosti a rozvoji. Opravdový vlastenec," reagoval ironicky místostarosta Katovic Jaroslaw Makowski.

Témata:  Mateusz Morawiecki Polsko EU Tusk, Donald

Aktuálně se děje

23. června 2024 12:46

Prezident Pavel apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy