Donald Tusk

Donald Tusk

Svět

Tusk apeluje: Nadcházející týdny mohou rozhodnout o osudu války na Ukrajině

Polský premiér Donald Tusk po summitu Evropské rady upozornil, že situace na ukrajinské frontě je kritická a příští týdny mohou rozhodnout o osudu války. Podle premiéra obsahují závěry summitu závazné ustanovení, která zavazují EU přijmout opatření k zajištění bezpečnosti ukrajinského nebe. Tusk se také vyjádřil k zatčení Poláka, který údajně pracoval pro ruskou rozvědku.

Donald Tusk

Svět

Tusk je novým polským premiérem, u Dudy složil přísahu

Nový polský premiér Donald Tusk ve středu složil přísahu u prezidenta Andrzeje Dudy. Vláda tvořená stranami, které strávily poslední roky v opozici, získala v úterý důvěru parlamentu. Zákonodárci již o den dříve zúčtovali s menšinovou vládou Práva a spravedlnosti.

Donald Tusk

V Polsku podepsaly nynější opoziční strany koaliční dohodu

Svět

Šéfové stran, které se snaží vytvořit následující vládní koalici v Polsku, podepsali koaliční dohodu. Donald Tusk zdůraznil, že tyto strany jsou připraveny převzít odpovědnost za Polsko. Nicméně prezident Andrzej Duda pověřil současného premiéra Mateusze Morawieckého ze strany Právo a spravedlnost (PiS) sestavením příštího kabinetu.

Donald Tusk

Svět

Vůdce polské opozice Tusk dostal ochranu, hrozí mu atentát

Vůdce polské opozice, bývalý premiér a šéf Evropské rady Donald Tusk dostal od státu přidělenou ochranu, protože mu podle policie hrozí nebezpečí. Oznámila to dnes polská média a informaci potvrdila Tuskova politická strana, Občanská platforma (PO). "Policie mi sdělila, že nebezpečí atentátu je reálné jako nikdy dříve," vysvětlil později sám politik.

Donald Tusk

Tusk řekl, že by Polsko mělo zvážit aktivaci čtvrtého článku smlouvy o NATO

Svět

Polská vláda by měla zvážit aktivaci čtvrtého článku smlouvy o Severoatlantické alianci kvůli pokusu stovek migrantů překročit hranici z Běloruska do Polska. Prohlásil to dnes předák polské opozice Donald Tusk, informovala dnes agentura PAP. Čtvrtý článek počítá s konzultacemi mezi členskými státy, pokud některá ze členských zemích cítí, že je ohrožena její územní celistvost, politická nezávislost či bezpečnost. K větší podpoře Varšavy dnes vyzvaly Evropskou unii pobaltské státy.

Donald Tusk

Svět

Tusk chce ústavní změnu, která by ztížila vystoupení Polska z EU

Bývalý polský premiér a někdejší předseda Evropské rady Donald Tusk obvinil lídra vládnoucí strany Právo a spravedlnost (Pis) Jaroslawa Kaczyńského, že plánuje vystoupení Polska z Evropské unie. Hovořil o potřebě změnit ústavu tak, aby podobný krok musel schválit větší počet poslanců, než jak to ústava požaduje nyní.

Donald Tusk

Tusk varoval, že Polsko může z EU odejít dřív, než se komukoliv zdá

Svět

Polsko může přestat být členem Evropské unie dříve, než se komukoliv zdá, varoval dnes v televizi TVN24 bývalý polský premiér a někdejší předseda Evropské rady Donald Tusk. Evropská komise vede se současnou polskou národně-konzervativní vládou spory týkající se základních hodnot sedmadvacítky a zástupci polských vládních strany kvůli tomu na Brusel tvrdě útočí.

Donald Tusk

Napětí v Polsku. PiS chce podle Tuska v Polsku nedemokratický režim

Svět

Vůdce polské opozice Donald Tusk dnes obvinil konzervativní vládu strany Právo a spravedlnost (PiS), že v Polsku zavádí nedemokratický režim po vzoru ruského prezidenta Vladimira Putina. Tusk to řekl v Gdaňsku na svém prvním mítinku po návratu do polské politiky v čele opoziční Občanské platformy (PO).

Polský prezident Andrzej Duda

Svět

Duda má ostudu. Napálili ho youtubeři, předstírali telefonát od šéfa OSN

Polský konzervativní prezident Andrzej Duda přijal gratulace ke svému nedělnímu znovuzvolení od generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese, kterého při telefonátu v angličtině také ujišťoval, že nediskriminuje příslušníky sexuálních menšin. Nemluvil ovšem se skutečným šéfem OSN, ale s dvojicí ruských youtuberů, kteří si za terč svých vtípků vybrali už několik politiků.

Charles Michel

Michel převzal od Tuska vedení Evropské rady. Na co se zaměří?

Svět

Evropská unie musí být světovým lídrem v klimaticky odpovědné ekonomice a začít více dělat pro společnou obranu a bezpečnost. Prohlásil to dnes nastupující předseda Evropské rady Charles Michel, který přebral úřad od svého předchůdce Donalda Tuska. Podotkl, že při vedení unijních summitů bude mít vlastní styl a bude otevřený kompromisům s členskými státy.

Donald Tusk

Tusk předá funkci předsedy Evropské rady Michelovi

Svět

Po pěti letech ve funkci předá dnes předseda Evropské rady Donald Tusk vedení vrcholné unijní instituce svému nástupci Charlesi Michelovi. Nový šéf unijních summitů bude hned od začátku čelit těžkým úkolům, jako je například vyjednání příštího víceletého rozpočtu EU.

Aktuálně se děje

15. června 2024 16:40

Scholz nepovažuje Putinovy mírové návrhy za věrohodné

Země skupiny G7 se na červnové schůzce nezabývaly řešením války na Ukrajině. Podle německého kancléře Olafa Scholze je totiž zřejmé, že ruský prezident Vladimir Putin nemyslí své mírové návrhy vážně. Na Scholzovo vyjádření upozornila agentura Reuters.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy