Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Polsko uvažuje nad dočasným uzavřením hranice s Ukrajinou pro převoz zboží

Donald Tusk
Donald Tusk
Foto: European Union

Polsko uvažuje nad dočasným uzavřením hranice s Ukrajinou pro zboží, uvedl v úterý polský premiér Donald Tusk. Podle něj to ale uškodí oběma zemím.

"Mluvíme s ukrajinskou stranou o dočasném uzavření hranic, o všeobecném zastavení obchodu... Toto řešení by bylo jen dočasné... a oboustranně bolestivé," řekl Tusk. Plánuje o tom ve čtvrtek jednat s protestujícími zemědělci.

Polští zemědělci už několik týdnů protestují proti konkurenci z Ukrajiny a environmentálním předpisům Evropské unie, přičemž blokují hraniční přechody s Ukrajinou i dálnice. Ze železničních vagónů také několikrát vysypaly ukrajinské zemědělské produkty.

Tusk je proto připraven přijmout i pevné rozhodnutí, pokud jde o hranici s Ukrajinou, ale až po konzultaci s Kyjevem, aby mezi oběma státy nevzniklo zbytečné napětí. Upozornil, že v tomto směru je třeba najít dlouhodobé řešení.

Rusko od začátku invaze na Ukrajinu blokuje klíčové trasy v Černém moři, které Kyjev využíval k exportu svých agroproduktů. Evropská unie ve snaze pomoci Ukrajině v roce 2022 zrušila cla na ukrajinské zboží, které se přepravuje přes členské státy eurobloku.

Pro logistické problémy se většina vyváženého ukrajinského obilí nahromadila v sousedním Polsku a místní zemědělci jsou nuceni prodávat své zboží za nižší ceny.

Vztahy mezi Polskem a Ukrajinou se stále více vyostřují v souvislosti s blokádami hranic a sporem o obilí. V posledních týdnech nejméně čtyřikrát polští demonstranti vysypali ukrajinské obilí z nákladních aut a vlaků.

Témata:  Polsko Donald Tusk Ukrajina

Aktuálně se děje

12. dubna 2024 10:51

Zdražuje čokoláda, cukr i káva. Počasí dělá z běžného zboží luxus pro bohaté

Ceny kakaa vytrvale stoupají a podle analytiků komodita má prostor pro prodloužení současného rekordního cyklu. Ale zatím nejsou na obzoru žádné známky výrazného snížení poptávky. Na konci března ceny kakaa na burze v New Yorku dosáhly historického maxima, když nakrátko překročily hranici 10.000 USD za tunu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy